Strona używa plików cookies więcej

Ludzie / Wydarzenia

Prośba o pomoc dla prof. Anny Mańko-Matysiak

Kiedy w ubiegłym roku dr hab. Anna Mańko-Matysiak, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Filologii Germańskiej, została skonfrontowana z chorobą, wiele jej koleżanek i kolegów zaproponowało pomoc. Niezmiennie odpowiadała, że dopóki jest w rękach medycyny, dziękuje za nią, ale zwróci się o nią, gdy zajdzie taka potrzeba. Taki moment właśnie nadszedł.

W sierpniu ubiegłego roku moja żona trafiła do szpitala z rozpoznaniem choroby neurologicznej (zespół Guillaina-Barrego) będącej następstwem choroby onkologicznej. Z medycznego punktu widzenia każde z tych schorzeń jest rzadkością, a ich współwystępowanie na tyle wyjątkowe, że dotychczas opisano tylko jeden taki przypadek. Na szczęście trafiła na wyjątkowych fachowców i wspaniałych ludzi. Dziś po wielu miesiącach szpitalnego leczenia wraca do zdrowia. Ten powrót jest trudny i wymaga specjalistycznej opieki. Od grudnia ubiegłego roku żona poddawana jest rehabilitacji w domu i szpitalu. Jej pobyt na oddziale rehabilitacyjnym unaocznił jednak, że metody stosowane wobec innych pacjentów w jej przypadku nie przynoszą zakładanych wyników. Potwierdził to prof. F. Winkler, ordynator kliniki neurologicznej i rehabilitacyjnej w Heidelbergu, do którego zwróciliśmy się z prośbą o konsultację. Tylko wszechstronna i indywidualnie dostosowana rehabilitacja domowa może przynieść wymierne efekty.

Tak też czynimy. Przez cały czas żona jest rehabilitowana metodą Vojty i poddawana masażom (działanie bodźcami mechanicznymi na zakończenia nerwowe). Bardzo ciężko pracując, powoli odzyskuje to, co choroba jej zabrała. Do szybszego odzyskiwania sprawności żonie potrzebna jest również pomoc logopedyczno-terapeutyczna wzmacniająca mięśnie odpowiednimi ćwiczeniami. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje jednak refundacji kosztów leczenia takich pacjentów. Musimy ponosić je prywatnie. Z tej przyczyny powstała fundacja ”Pokonaj samego siebie” mająca wspierać tych, którzy wymagają długotrwałej i niestandardowej pomocy.

Niniejszym pismem chcemy zwrócić się do Państwa z prośbą o wsparcie naszych starań. Każda wpłata przybliży moją żonę do tego, czego pragnie najbardziej – odzyskania zabranego jej przez chorobę życia.

fundacja „POKONAJ SAMEGO SIEBIE”

KRS-0000704854 , / REGON-36878163000000, / NIP-8943119204

rachunek Fundacji prowadzi

PKO Bank Polski SA – PL 03 1020 5226 0000 6602 0590 1113

PKO Bank Polski SA – Euro 55 1020 5226 0000 6602 0590 1147

Piotr Mańko-Matysiak

Dodane przez: Agata Sałamaj

12 Gru 2017

ostatnia modyfikacja: 9 Sty 2018