Strona używa plików cookies więcej

Nauka

Rekordowa rekrutacja obcokrajowców

Po ciężkim roku akademickim 2020/21, który odbywał się w głównej części zdalnie, wracamy do normalności. O tym najlepiej świadczą liczby z ostatniej rekrutacji studentów międzynarodowych na studia w języku angielskim prowadzonej przez Biuro Współpracy Międzynarodowej.

Jak przebiegała rekrutacja cudzoziemców na studia w języku angielskim na rok 2021/22?

Prorektor Patrycja Matusz: W naszym systemie Internetowej Rekrutacji Cudzoziemców rekordowo zarejestrowało się 2166 kandydatów, co jest dwukrotną liczbą w porównaniu do lat poprzednich. Warto wspomnieć, że prowadzimy rekrutację ciągłą – system został otwarty w lutym 2021, a ostatnie aplikacje składać można było do 31 sierpnia 2021. Już od rozpoczęcia rekrutacji zauważyć można było wyraźny wzrost zainteresowania naszą ofertą, a tym samym wzrost liczby aplikacji składanych w porównaniu do poprzednich lat.

Rekrutacja prowadzona jest z pomocą systemu rekrutacyjnego, jak wyglądają jej etapy?

Urszula Broda, kierowniczka Biura Współpracy Międzynarodowej: Kandydat składa aplikację na wybrany program, załączając wszystkie swoje dokumenty oraz dane do naszego systemu. Każda aplikacja sprawdzana jest pod względem formalnym przez pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej oraz merytorycznym przez koordynatora kierunku. Każdy kandydat w trakcie tego procesu mógł liczyć na aktywną komunikację ze strony pracowników BWM oraz koordynatorów – jeśli tylko mieli jakieś pytania i wątpliwości związane z systemem, brakującymi dokumentami czy ogólnie procesem rekrutacji, zawsze mogli się z nami skontaktować. Od momentu złożenia kompletnej aplikacji w ciągu 2 tygodni następowała ocena aplikacji, a następnie załatwiane były kwestie formalne związane z przyjęciem kandydata na studia. Dzięki szybkiej ocenie aplikacji kandydaci mieli wystarczająco dużo czasu na ubieganie się o wizę i inne formalności związane z przyjazdem.

Co waszym zdaniem było kluczem do sukcesu?

P.M.: Zdecydowanie sprawna i szybka komunikacja pomiędzy pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej, kandydatem, a koordynatorami umożliwiła przyjęcie tak dużej liczby kandydatów na studia. Kandydaci napotykający na jakiekolwiek problemy mogli liczyć na ich szybkie rozwiązanie, a tym samym na kontynuowanie procesu aplikowania na studia bez większych opóźnień.

Jak bardzo różnorodna grupa studentów pojawi się na Uniwersytecie Wrocławskim w tym roku akademickim?

P.M.: Mamy kandydatów z pięciu kontynentów. Największą grupę stanowią obywatele Nigerii, Indii, Azerbejdżanu, Turcji czy USA. W tym roku pojawiły się także kraje dla nas wyjątkowe – Komory, Kuwejt, Malawi, Palestyna, Peru czy Oman.

Pewnie ma to przełożenie również na otwarcie się kierunków studiów – jakie programy zostaną uruchomione w roku akademickim 2021/22?

P.M.: Mamy nadzieję, że sytuacja pandemiczna w październiku nie przeszkodzi nam w tym, aby zostały uruchomione wszystkie programy prowadzone w języku angielskim. W ofercie anglojęzycznej posiadamy 7 programów pierwszego stopnia oraz 18 programów drugiego stopnia. Satysfakcjonujące jest dla nas to, że nawet programy niszowe osiągnęły limit i w roku akademickim 2021/22 przywitają studentów pierwszego roku.

Jak myślicie, skąd ten nagły wzrost?

U.B: Na pewno zeszłoroczna sytuacja pandemiczna miała wpływ na wielu kandydatów oraz ich decyzje względem podjęcia studiów. Wielu zeszłorocznych absolwentów odłożyło kontynuację nauki na ten rok, a inni – prawdopodobnie, przygnębieni pandemią i krajowymi lockdownami, zapragnęli zmienić otoczenie i zdecydowali się na podjęcie studiów zagranicą. Rekrutacja na studia w języku angielskim dla kandydatów międzynarodowych prowadzona jest od roku akademickiego 2007/08. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy absolwent jest naszą najlepszą reklamą dlatego, bardzo dbamy o relacje z naszymi studentami. Ponad 35% tegorocznych kandydatów dowiedziało się o Uniwersytecie Wrocławskim pocztą pantoflową – nasi absolwenci przekazali informację o Uniwersytecie Wrocławskim swoim znajomym w kraju, oni swoim i tak dalej. Warto również zaznaczyć, że nasi byli studenci sami często decydują się na kontynuację edukacji na Uniwersytecie Wrocławskim.

Ilu studentów spodziewamy się w tym roku?

U.B: Liczymy na to, że w roku akademickim 2021/22 na naszą uczelnię przyjedzie około 1000 studentów międzynarodowych – na studia licencjackie, magisterskie, do Szkoły Doktorskiej oraz w ramach wymian studenckich. Bardzo cieszymy się takim wynikiem, ponieważ jest to bezpośredni rezultat naszej całorocznej pracy. Razem z nami na studentów czekają członkowie uniwersyteckiego Buddy Systemu, którzy są już w kontakcie z pierwszorocznymi i dbają o to, żeby ich przyjazd i zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu były bezproblemowe i przyjemne.

P.M: Na studentów międzynarodowych czekają również na wydziałach koordynatorzy studiów w języku angielskim, którzy pomagają szczególnie studentom pierwszego roku w adaptacji. Biuro Współpracy Międzynarodowej przygotowuje się już do dni orientacyjnych i Welcome Ceremony, w trakcie której z radością powitam w imieniu władz rektorskich nowych członków naszej społeczności akademickiej.

Zdjęcie: Anastasiia Zazuliak

Dodane przez: Tomasz Sikora

1 wrz. 2021

ostatnia modyfikacja: 1 wrz. 2021