Za Wami większość maturalnych zmagań. Niektórzy z Was z szerokimi uśmiechami wybiegli z sal szkolnych i zaczęli snuć plany dotyczące studiów, inni zasmuceni, niezadowoleni z tego, jak napisali egzaminy dojrzałości, prawie się poddali. Nie jest łatwo przystąpić do matury po tak długim czasie zdalnego nauczania. Ale czy gorzej zdana matura oznacza brak szans, by dostać się na studia? Nic bardziej mylnego! Dziś postaramy się Wam wytłumaczyć, dlaczego nie warto rezygnować z marzeń o studiowaniu nawet z kiepsko zdaną maturą i dlaczego nie należy rezygnować ze studiów, jeśli nie zdacie matury w pierwszym terminie i będzie czekała Was poprawka.

Po pierwsze lista jest rankingowa a zasady rekrutacji takie same dla wszystkich

Jeśli zapoznaliście się z zasadami rekrutacji na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl to pewnie wiecie, że na większość kierunków podstawą przyjęcia będą pisemne egzaminy maturalne z określonych przedmiotów. I tak na przykład na kierunek psychologia trzeba zdawać na maturze 1. język polski 2. jeden przedmiot do wyboru spośród (biologia, chemia, fizyka geografia, historia, historia sztuki, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie 3. pisemny język obcy nowożytny. Każdy z tych przedmiotów jest liczony zarówno w podstawie jak i w rozszerzeniu, ale oczywiście w rozszerzeniu da więcej punktów rekrutacyjnych, bo współczynnik, przez który mnożymy procenty z matury rozszerzonej jest dwa razy wyższy niż dla podstawy. Jeśli czytaliście stronę rekrutacyjną to pewnie też wiecie, że przyjęcie na Uniwersytet Wrocławski jest na podstawie listy rankingowej – dostaną się najlepsi kandydaci z listy, czyli ci, którzy będą mieli najwięcej punktów rekrutacyjnych. Przyjmijmy, że w tym roku bardzo trudna była matura rozszerzona z języka polskiego. Jeśli tak, to wszyscy maturzyści napiszą ją gorzej. Wszyscy zatem będą mieć mniej punktów z języka polskiego! Nie tylko ty. Nie będziesz wyjątkiem, bo zasady rekrutacji są równe dla wszystkich. Nawet jeśli matura z języka polskiego pójdzie Ci gorzej, to pamiętaj, że przecież możesz nadrobić punktami z kolejnych przedmiotów: z przedmiotu do wyboru czy z języka obcego. Nigdy nie wiesz, jak poszło innym kandydatom, którzy będą się rekrutować na ten sam kierunek co Ty. Dlatego nigdy nie rezygnuj z rekrutacji na studia tylko dlatego, że wydaje Ci się, że zabraknie Ci punktów.

Może jeszcze tego nie wiesz, ale na Uniwersytecie Wrocławskim na wiele kierunków są nawet trzy tury rekrutacji. I to nie tylko na kierunki mało oblegane. Często zdarza się, że kandydaci rekrutują się na wiele kierunków, czasem na kilka uczelni, i gdy dostają się na wymarzony kierunek, zwalniają miejsce na innym, na który słabszy kandydat może dostać się z drugiej czy trzeciej tury rekrutacji. Ale warunek jest jeden – musisz wziąć udział w pierwszej turze rekrutacji na dany kierunek, bo w drugiej i trzeciej turze biorą udział tylko Ci kandydaci, którzy brali udział w pierwszej. Mówiąc inaczej – druga i trzecia tura polega na tym, że szansę na złożenie dokumentów będą mieli kandydaci rezerwowi po poprzedniej turze – pierwszej albo drugiej. Nigdy nie wiesz, ile osób zrezygnuje po pierwszej turze z Twojego wymarzonego kierunku. Nie wiesz, czy nie starczy Ci punktów, żeby zakwalifikować się w drugiej czy trzeciej turze. Nawet z gorzej zdaną maturą można dostać się na studia, ale trzeba pamiętać, żeby zarejestrować się w pierwszej turze, nie tracić nadziei i zawsze myśleć pozytywnie!

Po drugie niewiele kierunków to kierunki naprawdę oblegane

Jeszcze jakiś argument? W rankingu najpopularniejszych kierunków opublikowaliśmy 18 najbardziej popularnych kierunków. Na nie mieliśmy w zeszłej rekrutacji od 30 do 5 kandydatów na jedno miejsce. Jeśli otworzyliście listę kierunków na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl, to widzieliście, że na Uniwersytecie tych kierunków mamy 100. Czyli właściwie 80% kierunków, to kierunki, które mają poniżej 5 osób na miejsce, a zdradzimy, że mnóstwo z tych kierunków jeszcze mniej. Dlatego jeśli słabo zdałeś maturę i boisz się, że się nie dostaniesz na studia, wybieraj kierunki-spadochrony! Cóż to takiego? Kierunki spadochrony, to kierunki równie interesujące jak kierunki Twoich marzeń, takie, które mają bardzo ciekawy dla Ciebie program studiów, ale jednocześnie takie, na które łatwiej się dostać! Jeśli zatem startujesz na dziennikarstwo i komunikację społeczną, na której co roku jest kilkanaście osób na miejsce, wybierz też filologię polską, świetny kierunek, ale taki, na który łatwiej się dostać! Z doświadczenia wiemy, że studenci, którzy studiują kierunek swojego drugiego albo nawet trzeciego wyboru po roku studiów są przekonani, że nie zamieniliby tego kierunku na żaden inny!

Nawet jeśli będziesz mieć poprawkę, jest jeszcze rekrutacja dodatkowa i dłużej trwająca rejestracja na studia niestacjonarne

A co jeśli nie uda się zdać matury w pierwszym terminie i będzie czekać Cię poprawka? Pamiętaj, że wiele kierunków niestacjonarnych będzie prowadzić rekrutację nawet jeszcze w październiku! Zatem spokojnie zdążysz napisać maturę poprawkową, otrzymać wyniki tej matury i zarejestrować się na kierunki niestacjonarne! Ale to nie wszystko. W poprzednich latach po trzech turach rekrutacji mieliśmy tzw. rekrutację dodatkową. Podczas jej trwania od nowa uruchamiamy rejestrację w systemie IRKA. Jeśli tak zdarzy się i w tym roku, duże prawdopodobieństwo, że poprawkowicze również załapią się na rejestrację, a jeśli rekrutacja się powiedzie, będą mogli zacząć studia od października razem z kolegami, którzy zdali maturę w pierwszym terminie.

Dlatego nigdy nie rezygnujcie z marzeń! Nie poddawajcie się. Weźcie udział w rekrutacji mimo gorzej zdanej matury.