Ludzie / Wydarzenia

Rektor Kulczyński honorowym obywatelem Wrocławia

W dniu Święta Wrocławia, które tradycyjnie obchodzone jest 24 czerwca tj. w dzień wspomnienia św. Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia, w Ratuszu odbyła się uroczysta, otwarta sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Tradycyjnie w jej trakcie wręczone zostały wyróżnienia i nagrody dla najważniejszych dla miasta postaci. Najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Miasta – otrzymał m.in. prof. Stanisław Kulczyński.

Prof. Stanisław Kulczyński – organizator i pierwszy powojenny rektor Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, został Honorowym Obywatelem Wrocławia „Civitate Wratislaviensi Donatus” na mocy decyzji Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 26 kwietnia br. Inicjatorem takiego wyróżniania był prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który wspólnie z przewodniczącym RMW i ośmioma rektorami wrocławskich uczelni, m.in. prof. Adamem Jezierskim, wystosował 24 stycznia list do Komisji Nominacyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, która pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Kulczyńskiego.

Podczas uroczystej sesji laudację na część honorowego obywatela odczytał – w języku polskim oraz po łacinie – Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. W imieniu nieżyjącego już prof. Kulczyńskiego, który zmarł 11 lipca 1975 r., pamiątkowy dyplom odebrał jego wnuk, Grzegorz Fałda. Kopia tego dyplomu trafiła także do Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, a odebrał ją przewodniczący KRUWiO, prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Z rąk prezydenta Wrocławia i przewodniczącego RMW dyplom odebrał Grzegorz Fałda, wnuk prof. Kulczyńskiego. Fot. Sebastian Borowski
Kopia dyplomu trafiła na ręce prof. Marka Ziętka, przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Fot. Sebastian Borowski

portret prof. Kulczyńskiego z szarfą z napisem: prof. Stanisław Kulczyński honorowym obywatelem Wrocławia 2018

Zaszczytny tytuł „Civitate Wratislaviensi Donatus”, będący nagrodą i wyrazem uznania dla tych, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju Wrocławia, został ustanowiony w 1993 r. Jako pierwszego uhonorowano nim prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968. W sumie w latach 1993–2018 tytuł ten nadano 31 osobom, m.in. prof. Janowi Miodkowi (2014), wieloletniemu dyrektorowi Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku obok prof. Kulczyńskiego drugim uhonorowanym został dr Jerzy Woźniak, lekarz i żołnierz Armii Krajowej.

Kamilla Jasińska

Zdjęcia dzięki uprzejmości Sebastiana Borowskiego

Zob. także

Profesora Kulczyńskiego „życie po życiu”

Prof. Kulczyński w Muzeum Pana Tadeusza

Prof. Kulczyński odzyska patronat nad wrocławskim bulwarem?

Prof. Kulczyński Honorowym Obywatelem Wrocławia!

Jak nadano i odebrano prof. Kulczyńskiemu patronat nad wrocławskim bulwarem

Dodane przez: Kamilla Jasińska

24 Cze 2018