Nauka / Studenci / Wydarzenia

Letnia Szkoła Demokracji wystartowała!

Dziś w Domu Europy rozpoczęła się Letnia Szkoła Demokracji! Jest to wydarzenie w ramach programu STER – Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich organizowane przez Uniwersytet Wrocławski (Biuro Współpracy Międzynarodowej oraz Instytut Politologii) wraz z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Uczestników w imieniu władz uczelni przywitała prorektorka ds. projektów i relacji międzynarodowych prof. Patrycja Matusz. Pierwszy wykład podczas wydarzenia wygłosił prof. Adam Chmielewski.

Temat pierwszej edycji to „Democratic Development in the 20th and the 21st century”. Planowane są 3 edycje, w których łącznie weźmie udział 60 doktorantów (30 z Polski i 30 zagranicznych) oraz 3 zagranicznych wykładowców.Partnerami wydarzenia są Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Włączyliśmy się w tą inicjatywę, bo Parlament Europejski jako jedyna w pełni demokratyczna instytucja Unii Europejskiej jest najlepszym miejscem, w którym można mówić o demokracji zarówno w praktyce jak i w teorii. Chcemy pokazać, że Dom Europy. z olbrzymią przyjemnością gościmy w Domy europy studentów i studentki z różnych zakątków świata. Przez kolejne 4 dni czeka nas prawdziwa intelektualna, akademicka, demokratyczna uczta  – mówił Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu europejskiego we Wrocławiu.

W imieniu Instytutu Politologii UWr uczestników powitał dr hab. Piotr Sula: – Jest to wydarzenie finansowane ze środków Narodowej Wymiany Akademickiej w ramach programu STER. Jest to już 9 wydarzenie tego typu, tym razem gościmy tylko doktorantów, młodych naukowców z całego świata, nie tylko z Europy, tacy, którzy budują swój dorobek w Europie. W tym roku będziemy zastanawiać się nad demokracją, nad jej ewolucją, nad ewolucją pojęcia demokracji w 20. i 21. wieku.

Więcej informacji na stronie.

Dodane przez: Agata Mitek

13 wrz. 2021