Rozpoczęliśmy rok akademicki 2019/20!

We wtorek 1 października o godz. 13.00 do Oratorium Marianum wmaszerował orszak, a chwilę później w sali zabrzmiało Gaude Mater Polonia. Tak rozpoczęliśmy uniwersytecką inaugurację roku akademickiego 2019/2020.

W trakcie uroczystości jako pierwszy głos zabrał prof. Adam Jezierski, rektor UWr. Następnie Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania odebrała dr hab. Małgorzata Misiak z Instytutu Filologii Polskiej UWr. Laureatami zespołowymi Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej zostali: DAAD – Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. Nagrody odebrali: dr Klaudia Knabel, dyrektor przedstawicielstwa DAAD w Warszawie oraz dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Aktu immatrykulacji nowo przyjętych studentów dokonał profesor Ryszard Cach, prorektor ds. nauczania UWr.

List prezydenta RP odczytał wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, a prof. Mariusz Orion Jędrysek odczytał list w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego. Piotr Dytko, doradca społeczny ministra nauki i szkolnictwa wyższego, przeczytał list w imieniu Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

O zabranie głosu został poproszony również Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Flora – piękno i utracony posag” wygłosił profesor Zygmunt Kącki, który kieruje uniwersyteckim Ogrodem Botanicznym.

Na zakończenie wspólnie odśpiewano Gaudeamus Igitur.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

2 Paź 2019