Studenci / Wydarzenia

Rusycyści na VII Międzynarodowym Festiwalu Studentów

W bułgarskiej miejscowości Kamczija nad morzem Czarnym we wrześniu odbył się VII Międzynarodowy Festiwal Studentów uczących się języka rosyjskiego. Drużyna Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr od pięciu lat z dużym powodzeniem bierze udział w tym przedsięwzięciu. Tegoroczny festiwal w porównaniu z poprzednimi miał zmienioną formułę – tym razem nie było konkursów prezentacji drużyn, znajomości języka, literatury i kultury Rosji, w których jury wyłaniało zwycięzców. Główną częścią festiwalu były warsztaty twórcze, prowadzone przez wybitnych specjalistów. Wybór był imponujący. Można było wybrać warsztaty „Współczesny język rosyjski”, „Romans rosyjski”, „Warsztaty poetyckie”, „Współczesny taniec młodzieżowy”, „Sztuka fotoreportażu”, „Współczesne kino rosyjskie”, „Warsztaty teatralne” i wiele innych.

Większość studentów naszej drużyny uczestniczyła w warsztatach „Człowiek i kosmos”, które prowadził bułgarski kosmonauta Georgi Iwanow. Warsztaty odbywały się codziennie w Centrum Jurija Gagarina oraz planetarium. Uczestnicy dowiedzieli się wiele o badaniach kosmosu, pracy kosmonautów na stacji kosmicznej, a także poszerzyli swój zasób leksykalny z tej dziedziny.

Najbardziej wymagającymi okazały się warsztaty teatralne, poprowadzone przez znanego moskiewskiego reżysera teatralnego Aleksego Swiridowa, który postawił przed uczestnikami ambitne zadanie – wystawienie sztuki Czechowa „Czajka”. W czasie, gdy pozostali uczestnicy festiwalu mieli już czas wolny i spędzali go zwykle nad morzem (ośrodek znajduje się tuż przy plaży), studenci, którzy wybrali warsztaty teatralne pędzili na kolejne próby, pracując po 8 godzin dziennie. Ich wysiłek został doceniony w dniu, w którym uczestnicy wszystkich warsztatów prezentowali swoje umiejętności. 20-minutowe przedstawienie było prawdziwym dziełem sztuki, a gwiazdą VII Festiwalu została nasza studentka Anna Gaudy (III rok), która zagrała główną rolę – Niny Zarecznej. Ujęła wszystkich nie tylko swoim kunsztem aktorskim, ale również nienaganną ruszczyzną – członkowie jury byli przekonani, że jest ona rodowitą Rosjanką. Publiczność zgotowała młodym aktorom owację na stojąco.

Drużyna IFS godnie reprezentowała UWr. Prezentacja video o Polsce, Wrocławiu, UWr i o Instytucie Filologii Słowiańskiej była zrobiona ciekawie i rzetelnie (dzieło Adama Pokory). Podobnie ustne przedstawienie drużyny w formie rymowanego wiersza wypadło znakomicie. Nasza drużyna równie doskonale wypadła w ostatnim dniu festiwalu ogłoszonego Dniem Kultur Narodowych. Wybrany utwór (piosenka ludowa) studenci wykonali z taką werwą, że wszyscy obecni tańczyli wraz z nimi. Uroku ich występu przydawały elementy stroju ludowego.

Niewątpliwie wszyscy uczestnicy festiwalu zapamiętają ognisko, na którym każda drużyna wykonywała piosenkę bardowską, barwny pochód ulicami Warny, no i oczywiście nieformalne spotkania z rówieśnikami z różnych krajów, których połączyła chęć poznania języka i kultury rosyjskiej. Swoje kraje reprezentowali studenci z Bułgarii, Macedonii, Serbii, Grecji, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Węgier, Słowacji, Mołdawii, Czech, Chin, oraz przedstawiciele czterech uczelni z Polski. Po raz pierwszy w festiwalu brali udział studenci z Chorwacji, Finlandii, Anglii oraz Japonii. Udział w takich przedsięwzięciach pozwala otworzyć się na innych, nauczyć się kreatywności, pozbyć się kompleksów, zdobyć nową wiedzę i doświadczenie i co jest nie mniej ważne – zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie.

Naszą drużynę reprezentowali: Anna Gaudy, Ilona Rekets, Katarzyna Homończyk, Patrycja Biernat, Wiwiana Krata, Jana Lewczyńska, Adam Pokora, Igor Skipirzepa, Łukasz Mora oraz Erych Szpruch.

——————————————————————————————————–

dr Irina Kabyszewa, Centrum Języka Rosyjskiego