Studenci / Wydarzenia

Rusza nowy semestr Akademii Dokumentalnej

Grafika promująca cykl filmowy Akademia Dokumentalna Oblicza Współczesnego Kina Dokumentalnego. Na pierwszym planie sylwetka kobiety trzymającej w dłoni papierosa.
Fot. Materiały organizatorów

Kolejna odsłona cyklu rozpocznie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym 9 października. Dzięki współpracy Against Gravity, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Odry-Film wrocławscy studenci – oraz wszyscy miłośnicy sztuki filmowej – będą mogli przyjrzeć się bliżej różnym obliczom współczesnego kina dokumentalnego.

– Pokażemy filmy artystyczne, nagradzane na festiwalach, stanowiące dowód na to, że posiadanie oryginalnej, autorskiej wrażliwości może doskonale współgrać z wrażliwością na problemy otaczającej nas rzeczywistości – mówi Piotr Czerkawski, krytyk filmowy, koordynator merytoryczny Akademii Dokumentalnej.

– Kino dokumentalne staje się coraz bardziej atrakcyjne dla widza, doskonalsze formalnie i sprawniejsze narracyjnie – dodaje. – Nie bez powodu, choć jeszcze nie tak dawno było to nie do pomyślenia, filmy dokumentalne regularnie prezentowane są w głównych konkursach światowych festiwali, a nawet zdobywają tam najważniejsze nagrody. Cierpliwie czekam, aż trend ten dotrze do Polski, a dokumenty zostaną dopuszczone do rywalizacji o Złote Lwy w Gdyni.

W repertuarze najnowszej odsłony Akademii Dokumentalnej na szczególną uwagę zasługują najważniejsze tytuły ostatniej edycji Millennium Docs Against Gravity, jednego z największych europejskich festiwali poświęconych kinu dokumentalnemu. Przedpremierowo będziemy mogli zobaczyć nominowany do Oscara „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. W programie znalazły się też: znany już z naszych kin, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, oraz wstrząsający obraz Ferrasa Fayada, „Ostatni w Aleppo”. Nie zabraknie głośnych tytułów z ostatnich lat: obnażającego legendę Davida Lyncha „David chce odlecieć”, intrygujących „Odgłosów robaków – zapisków mumii” czy też zapowiadającego rewolucyjne nastroje w Europie „Oburzeni”.

Spotkania w ramach Akademii ponownie będą składały się z prelekcji, pokazów filmowych oraz dyskusji po seansie. Mimo że zajęcia adresowane są przede wszystkim do studentów, zapisać się na nie może każdy zainteresowany – wystarczy wysłać maila na adres a.dokumentalna.wro@gmail.com i zakupić karnet w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego mogą potraktować udział w Akademii jako przedmiot ponadprogramowy, uzyskując przy tym 3 punkty ECTS (szczegóły w załączniku poniżej).

Zajęcia w Dolnośląskim Centrum Filmowym będą odbywały się od 9 października, w poniedziałki, w godzinach 17:30–20:00. Karnet uprawniający do zobaczenia piętnastu filmów kosztuje 150 zł. Bilet na pojedyncze zajęcia – 15 zł. Więcej informacji na stronie Akademii oraz na Facebooku. Szczegółowy program znajdziecie w załączniku poniżej.

Dodane przez: Michał Raińczuk

28 Wrz 2017

ostatnia modyfikacja: 13 Paź 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.