Strona używa plików cookies więcej

Studenci / Wydarzenia

Ruszyły zapisy na akademie filmowe

A gdyby tak w ramach swojego planu zajęć oglądać na wielkim ekranie klasyczne i kultowe filmy i słuchać wykładów cenionych filmoznawców i krytyków? Kino Nowe Horyzonty i Uniwersytet Wrocławski zapraszają studentów i wszystkich miłośników kina do udziału w akademiach filmowych. Trwają zapisy na pierwszy semestr.

Akademie filmowe to propozycja zarówno dla studentów, jak i miłośników kina, którzy chcą wiedzieć więcej: poznać kulisy powstawania, kontekst kulturowy, historyczny czy społeczny.

Akademia Kina Światowego – to autorskie przedsięwzięcie, w ramach którego można poznać szczegóły rozwoju kina na świecie. Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez specjalistki i specjalistów związanych ze światem filmu (m.in. prof. Monika Talarczyk, Diana Dąbrowska czy Piotr Czerkawski). Dzięki wykładom słuchacze mają okazję zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami historii filmu na tle kulturowym, społecznym, politycznym i artystycznym – w duchu tzw. Nowej Historii Kina. Tym samym kinematografia staje się soczewką, przez którą obserwujemy, jak zmieniał się świat w ciągu ostatniego stulecia.

Czytaj więcej o Akademii Kina Światowego

Akademia Polskiego Filmu – w tym roku zmienia swój charakter, skupiając się przede wszystkim na polskim kinie współczesnym. To ważny krok: jak do tej pory, kursy edukacyjne prezentowały przede wszystkim dawną historię rodzimego kina, zaniedbując zjawiska z czasu po 1989 roku. W ostatnich latach polska kinematografia przeżywa swój nowy renesans, o czym świadczą nagrody i wyróżnienia dla polskich twórców przyznawane na prestiżowych wydarzeniach (m.in. Oscar dla Idy Pawła Pawlikowskiego i nagroda w Cannes za Zimną wojnę, nominacja dla Bożego Ciała Jana Komasy, szereg nagród dla Małgorzaty Szumowskiej), znakomite recenzje międzynarodowych krytyków i coraz większa frekwencja na pokazach – nie tylko w Polsce, ale też w Europie i Stanach Zjednoczonych. W tym roku program APF skupi się na prezentacji dorobku najważniejszych twórczyń i twórców, mających największy wpływ na współczesne polskie kino (m.in. Agnieszka Smoczyńska, Wojciech Smarzowski, Andrzej Jakimowski, Jan Komasa, Paweł Pawlikowski czy Małgorzata Szumowska).

Czytaj więcej Akademii Polskiego Filmu

Na zajęcia Akademii Kina Światowego zapraszamy od 6 października 2020 – we wtorki o godz. 17:00, na zajęcia Akademii Polskiego Filmu od 7 października 2020 – w środy o godz. 17:00.


Uniwersytet Wrocławski honoruje zajęcia obu akademii jako przedmioty ponadprogramowe i/lub fakultatywne – studenci mogą więc włączyć je do swojego planu zajęć, a nawet dzięki nim zdobyć zaliczenia przedmiotów na ocenę (w tym 3 punkty ECTS).

Studenci wszystkich wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą brać udział w zajęciach akademii w formie zajęć ponadprogramowych. Dodatkowo studenci Wydziału Filologicznego oraz Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych mają możliwość wyboru charakteru akademii jako przedmiotu ponadprogramowego lub fakultatywnego, a swoją decyzję deklarują podczas wypełniania online formularza zgłoszeniowego na akademię.

Przedmiot ponadprogramowy – przedmiot, który po zatwierdzeniu przez dziekana, wprowadza się do dokumentacji studiów z odpowiednią adnotacją. Punkty i oceny uzyskane w wyniku zaliczenia przedmiotów ponadprogramowych nie są brane pod uwagę przy rozliczaniu przebiegu studiów, odnotowuje się je jednak w suplemencie do dyplomu.

Przedmiot fakultatywny – przedmiot do wyboru z określonej puli przedmiotów proponowanych przez wydział, podlegających wyborowi w ramach realizowanego programu studiów danego kierunku; przedmiot wybrany przez studenta staje się dla niego przedmiotem obowiązkowym.

Dodane przez: Aleksandra Draus

15 Wrz 2020

ostatnia modyfikacja: 22 Wrz 2020