Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Słowiańskie koncerty

Melodie trzech pokoleń

Instytut Filologii Słowiańskiej rozpoczął nowy rok akademicki dwoma koncertami adresowanymi do wszystkich miłośników majowych Konkursów Piosenki Słowiańskiej. Oba były ściśle związane właśnie z KPS. Koncert Melodie trzech pokoleń od kilku już lat jest imprezą towarzyszącą poszczególnym jej edycjom.

2 października w Oratorium Marianum zaprezentowali się w pięknym stylu najmłodsi studenci nie tylko z Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Koncert otworzył i władze uniwersyteckie reprezentował prodziekan ds. studenckich prof. dr hab. Stefan Kiedroń, który nota bene miał wystąpić w tym koncercie w duecie z innym profesorem.

Mikołaj Klyta, obdarowany pięknym głosem rozpoczął koncert prezentując publiczności jedną z najbardziej znanych pieśni ukraińskich „Wziąłbym ja bandurę” (ukr. „Взяв би я бандуру”). Akompaniował mu prof. Adam Jezierski, rektor senior UWr. Utwór ten Mikołaj miał zaśpiewać już dwa lata temu na Konkursie Piosenki Słowiańskiej, pandemia pokrzyżowała te plany. Obu panów na pewno oklaskiwać będziemy w maju. Utalentowana, nagrodzona na ostatnim KPS Martyna Rokaszewicz z IDiKS zaprezentowała Tyle samo kłamstw ile prawd z repertuaru Izabeli Trojanowskiej w zupełnie nowej, bardziej lirycznej aranżacji. Akompaniował Martynie nasz stały akompaniator, utalentowany multiinstrumentalista Stanisław Marinczenko.

Zapewne publiczność obecna na koncercie liczy na udział w majowym Konkursie Piosenki Słowiańskiej wokalnego zespołu muzycznego UNITY, który a capella przepięknie zaśpiewał utwór  z repertuaru Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego No i jak tu nie jechać? Zespół wspierała dyrektor Beata Krzenciessa. Ci młodzi, utalentowani ludzie w swoim dorobku maja wiele koncertów na terenie Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny.

Marzeniem każdego śpiewającego studenta jest występ na scenach Oratorium Marianum i Auli Leopoldyńskiej. Marzenie to miał okazję spełnić student II roku filologii rosyjskiej, Patryk Malinowski, który wystąpił nie tylko solo, ale i w duecie ze swą wykładowczynią dr Moniką Jasińską-Okulewicz. Rozśpiewali publiczność bardzo znanym również w polskiej wersji językowej utworem z repertuaru Edyty Piechy pt. Сосед.

Obdarzona anielskim głosem nasza absolwentka, wielokrotnie nagradzana na naszych konkursach Martyna Dubińska po raz kolejny oczarowała publiczność swoim głosem i utworem z repertuaru Edyty Geppert Zaśpiewaj mi piosenkę.

Martynę już wcześniej słyszeliśmy w duecie ze swym wykładowcą dr. Jakubem Walczakiem. W opinii wielu osób stworzyli duet idealny. Wzruszająco zaśpiewali przebój z repertuaru Lady Gagi i Bradley’a Coopera pt. Shallow. Na przyszłorocznym, majowym koncercie zaprezentują wspólnie inne utwory, nad którymi już pracują. Jakub Walczak, który śpiewał na naszych scenach będąc studentem I i II roku filologii rosyjskiej zaprezentował się solo w zupełnie innym niż zwykle repertuarze. Oklaskiwaliśmy go za wzruszające wykonanie piosenki z repertuaru Bogusława Meca Jej portret oraz bardzo popularnej pieśni ukraińskiej pt. Dumka Bohuna. Akompaniatorem był Stanisław Marinczenko.

Na wyraźną prośbę organizatorów wykładowca z ostrawskiej uczelni Igor Jelinek zaśpiewał utwór nie w języku czeskim, a rosyjskim. Wraz ze Stanisławem Marinczenką brawurowo wykonali ВальсБостон. W opinii wielu osób zaśpiewali lepiej niż legenda rosyjskiej sceny muzycznej Aleksander Rozenbaum.Inna Kamaryan – pochodząca z Uzbekistanu wokalistka i wykładowczyni śpiewu solowego na tamtejszym uniwersytecie wybrała utwór z repertuaru Muslima Magomajewa Верни мне музыку. Na wiolonczeli akompaniowała jej córka-studentka II roku filologii rosyjskiej Anastazja Kokina. Dodać trzeba, iż obdarzona pięknym, lirycznym głosem Inna Kamaryan jest już znana wrocławskiej, i nie tylko wrocławskiej, publiczności.

Muzykalny wieczór zakończył mini recitalem rektor senior prof. Adam Jezierski. Miał wykonać dwa utwory na fortepianie i organach, ale po aplauzie publiczności zagrał pięć utworów swoich ulubionych kompozytorów m.in. romans Litość miej.

Poziom tegorocznego koncertu był na najwyższym z dotychczasowych poziomie – to opinia publiczności. Koncert będzie można obejrzeć w najbliższym czasie na YouTube.

Tegoroczny koncert poprowadziły dwie studentki II roku filologii rosyjskiej Zofia Kaczyńska i Estera Dzieniszewska.

Piękni czterdziestoletni

Koncert Piękni czterdziestoletni odbył się w Oratorium Marianum dzień później, w niedzielę. Był to koncert jubileuszowy. Multiinstrumentalista Stanisław Marinczenko oraz Igor Jelinek z Ostrawy są związani z Konkursem Piosenki Słowiańskiej od wielu lat. W przypadku Stanisława – od pierwszej edycji. Był wówczas studentem I roku IFS. Obaj występowali na scenie Oratorium Marianum i Auli Leopoldyńskiej w charakterze i wykonawców, i akompaniatorów. Obaj koncertują w Polsce i w Czechach. Mają na koncie kilka nagranych płyt plus jedną wspólną. Organizatorzy wszystkich edycji Konkursu Piosenki Słowiańskiej chcieli tym koncertem podziękować obu panom za wieloletnią współpracę i piękne, muzyczne doznania z okazji ich czterdziestych urodzin.

Koncert i tym razem uroczyście otworzył prodziekan ds. studenckich prof. dr hab. Stefan Kiedroń. Prawdziwą i bardzo miłą niespodziankę sprawił obu Jubilatom pan Arkadiusz Ignasiak – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu wręczając obu panom dyplomy i, w ramach prezentu, nagrody pieniężne.

Do udziału w swym jubileuszowym koncercie obaj panowie zaprosili młodych wykonawców, laureatów poszczególnych edycji Piosenki Słowiańskiej. Koncert rozpoczęła młoda wokalistka Anna Kaltbach , która ma w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród z różnych festiwali takich jak Poetyckiej Stajni w Dzierżoniowie, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku czy też Studenckiego Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Ania zaprezentowała swym ciepłym, przejmująco brzmiącym głosem kilka swoich ulubionych, poetyckich utworów. Akompaniował jej na gitarze utalentowany gitarzysta, absolwent filologii rosyjskiej Marek Leszkiewicz. Będąc studentem Marek zdobywał nagrody w Konkursach Piosenki Słowiańskiej w duecie z Wiktorem Złotnickim. Ania wraz z Markiem, Igorem i Stanisławem wielokrotnie brali udział w różnych projektach muzycznych w Polsce i w Czechach.

Kolejnym zaproszonym gościem naszych Jubilatów była Martyna Dubińska, która jak i w koncercie Melodie trzech pokoleń znów poruszyła publiczność przejmującym, pięknym głosem wykonując Балладy о трёх сыновьях. Harfa, na której akompaniował Martynie Stas Marinczenko idealnie współgrała ze słowami, muzyką i oczywiście perfekcyjnym wykonaniem Martyny. Nasza młodziutka wokalistka zaśpiewała równie pięknie Zaśpiewaj mi piosenkę oraz hit ósmego sezonu filmu Gry o tron – Jenny of Oldstones. Akompaniował jej oczywiście Stanisław Marinczenko.

Trzon koncertu stanowił recital Stasa Marinczenki i Igora Jelinka. Nasi Jubilaci zaprezentowali utwory przede wszystkim w języku czeskim, ale trudno sobie wyobrazić, by śpiewający rusycyści nie uwzględnili piosenek w języku rosyjskim. Usłyszeliśmy zatem i utwory rosyjskie zaśpiewane solo i w duecie – były to ulubione pieśni wrocławskich rusycystów – Кукушка, От прощанья до прощанья i Позови меня тихо по имени. Stanisław zaśpiewał też Bella Ciao po włosku oraz swą autorską pieśń pt. Одуванчик. Igor Jelinek zaś zaprezentował po raz pierwszy swoje cztery autorskie – Jednoocí, Cajdák, Litana, Trochu jinačí oraz innych autorów Veď mě dál, cesto má /Country roads, take me home (J. Denver/P. Bobek), Je veux (K. Soltani, Tryss / A. Chalilbekova) i Křižovatky (R. Masná-I. Jelínek/I. Jelínek). Publiczność nagrodziła nie tylko obu panów gromkimi brawami, ale i wszystkich uczestników tego jubileuszowego koncertu. Trudno się dziwić – na scenie Oratorium Marianum zaśpiewali prawdziwi profesjonaliści doskonale obeznani ze sceną, potrafiący nawiązać bezpośredni kontakt z publicznością, obdarzeni bez wątpienia charyzmą i przepięknymi głosami. Ten wieczór był niewątpliwie ucztą muzyczną. Koncert zakończyli wszyscy występujący w tym dniu śpiewając wspólnie Pieśń gruzińską Bułata Okudżawy.

Koncert będzie można obejrzeć w najbliższym czasie na YouTube.


Autorką tekstu jest dr Wiesława Zybura z Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Autorem zdjęć jest prof. Ryszard Cach, były prorektor ds. nauczania UWr. Bardzo dziękujemy!

Dodane przez: Agata Kreska

11 paź 2021

ostatnia modyfikacja: 12 paź 2021