Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia / 23 Luty

Smartfony a pierwiastki

Czy nadciąga epoka bez smartfona? Dr Krzysztof Turniak z Instytutu Nauk Geologicznych opowie o pierwiastkach wykorzystywanych w produkcji nowoczesnych urządzeń, a jednocześnie zagrożonych wyeksploatowaniem.

Nowe technologie konsumują coraz więcej niezwykle rzadkich pierwiastków, nadających wytwarzanym produktom unikalnych własności. Każdy smartfon zbudowany jest z kilkudziesięciu z nich. Problem w tym, że obecnie eksploatowane źródła niektórych pierwiastków są już na wyczerpaniu. Co gorsza – znajdują się one na terenie tylko jednego lub kilku państw na świecie, co potencjalnie może zagrażać stabilności dostaw.

Czym są pierwiastki krytyczne i jakie są perspektywy ich pozyskiwania w przyszłości? Które z nich produkujemy w Polsce? Czy grozi nam zaprzestanie produkcji niektórych zaawansowanych technologicznie urządzeń z powodu braku dostępności niektórych pierwiastków? Czy eksploatacja minerałów zawierających pierwiastki krytyczne może być szkodliwa dla środowiska naturalnego? Jaka jest rola geologa w poszukiwaniach nowych złóż na Ziemi i w kosmosie?

Na te i inne pytania odpowie dr Krzysztof Turniak podczas wykładu „Pierwiastki krytyczne – czy nadciąga epoka bez smartfona?” w sobotę 23 lutego o godzinie 10.00 w sali 503 (V piętro) w budynku przy pl. M. Borna 9. Będzie to kolejny wykład z cyklu „Tajemnice Ziemi i Wszechświata„.

Dodane przez: Aleksandra Draus

13 Lut 2019

ostatnia modyfikacja: 26 Lut 2019