Strona używa plików cookies więcej

Nauka / Wydarzenia

SocjoPercepcja, czyli podyskutuj o socjologii

Tradycyjne już, prowadzone poza murami uczelni, debaty socjologów doczekają się nowej odsłony. Wkrótce przy ul. Ruskiej ruszy cykl spotkań pod wspólnym szyldem: „SocjoPercepcja”.

Wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w latach 2011-2014 organizował spotkania odbywające się we wrocławskiej kawiarni Literatka i zatytułowane „O socjologii z Literatką”. W roku 2015 zmieniły one formułę – rozpoczęto cykl „Socjologicznych niedziel w Panato Cafe”, który realizowano do maja 2018.

Dotychczasowe wydarzenia obejmowały szeroki wachlarz tematów. Prezentowano nowe publikacje i badania istotne dla bieżących problemów społecznych, których autorami byli socjologowie oraz socjolożki z wrocławskiego i innych ośrodków akademickich. Stawały się one okazją do dyskusji badaczy ze słuchaczami.

Nadszedł czas na kolejną zmianę. Organizatorzy mają nadzieję, że zainspiruje ona interesujące dysputy oraz zachęci do namysłu nad problemami współczesnego świata w różnych odsłonach. Nowy cykl będzie zatytułowany „SocjoPercepcja”, czym nawiązuje do przyjmowania, przyswajania sobie czegoś, do zachęcania i ułatwiania przyswajania wiedzy o zjawiskach społecznych. Jednocześnie, „Recepcja” to nazwa nowej przestrzeni, otwartej przez Strefę Kultury Wrocław w podwórku przy ulicy Ruskiej 46.

Nowością rozpoczynającego się cyklu jest intensywna współpraca między instytucjami kultury we Wrocławiu. Obok Strefy Kultury Wrocław partnerem merytorycznym projektu będzie Muzeum Współczesne Wrocław. Z muzeum będziemy nie tylko organizować niedzielne „SocjoPercepcje”, ale przygotowujemy również „SocjoPercepcję w Muzeum” – oprowadzania, w trakcie których socjologowie będą towarzyszyć zwiedzającym wystawę i opowiadać o niej, eksponując o wiele bardziej społeczną, niż artystyczną, perspektywę.

Już dziś zapraszamy w każdą przedostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 17:00 do „Recepcji” w podwórku przy ulicy Ruskiej. 21 października 2018 porozmawiamy o reformach w edukacji i ich skutkach. 18 listopada odniesiemy się do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.16 grudnia poruszymy kwestię pamięci i mniejszości żydowskiej. Na 20 stycznia zaplanowano dyskusję o doświadczeniach opiekunek osób starszych w Polsce i Niemczech.

Cykl „SocjoPercepcja w Muzeum” ruszy już 12 sierpnia. Doktor Olga Nowaczyk oprowadzi przybyłych po wystawie Piotra Bujaka „Red is Bad”, związanej z pobytem artystyczno-badawczym artysty w Japonii.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodane przez: Michał Raińczuk

6 Sie 2018

ostatnia modyfikacja: 24 Sie 2018