Ludzie / Nauka / Wydarzenia

SocjoPercepcja w Recepcji vol. 2

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości stają się przyczynkiem do organizacji różnorakich wydarzeń mających na celu świętowanie, ale i stawianie sobie pytań o znaczenie tej rocznicy dla współczesnego społeczeństwa polskiego. Mając na uwadze zarówno te dyskusje, jak i pojawiające się coraz częściej pytania o pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz znaczenie przynależności narodowej, na kolejnym spotkaniu SocjoPercepcji w Recepcji chcemy przyjrzeć się patriotyzmowi, a dokładniej – jego różnym obliczom, które możemy zaobserwować we współczesnej Polsce.

Z badań CBOS (Pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem, 2016) wynika, że aż 88 % Polaków uważa się za patriotów. Co właściwie oznacza współcześnie bycie patriotą i gdzie możemy poszukiwać granicy pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem? Czy jest to częściej romantyczne poczucie przywiązania i dumy z bycia Polką/Polakiem czy pragmatyczne codzienne działania obywatelskie, takie jak kupowanie polskich produktów i płacenie podatków? Jak wygląda opisywany przez Michaela Billiga banalny nacjonalizm na gruncie polskim? I wreszcie – skąd ludzie czerpią patriotyczne wzory? Na ile wzory te przekazywane są w rodzinie, szkole, kościele czy wśród znajomych? Na ile ważne są tutaj wzorce przekazywane przez elity, w tym polityków? Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi na naszym listopadowym spotkaniu.

Naszymi gośćmi będą:

* prof. dr hab. Joanna Kurczewska (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk), socjolożka, autorka m.in. takich książek, jak „Patriotyzm(y) polskich polityków. Z badań nad świadomością liderów partyjnych lat dziewięćdziesiątych” i „Kultura narodowa i polityka”;

* prof. dr hab. Juliusz Gardawski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), socjolog gospodarki, autor wieloletnich badań nad świadomością społeczno-ekonomiczną Polaków pracujących;

* dr Katarzyna Majbroda (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej, UWr), antropolożka i literaturoznawczyni, uczestniczka projektu badawczego “Wizje narodu w polskich podręcznikach do nauki historii”.

Spotkanie poprowadzi dr Justyna Kajta (Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza, Uniwersytet Wrocławski).

Do dyskusji zapraszamy 18 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 do Recepcji (podwórko ul. Ruska 46c)

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Socjologiczne, o. Wrocław, Sekcja Socjologii Etniczności PTS, Muzeum Współczesne Wrocław, Strefa Kultury Wrocław

Dodane przez: Agata Sałamaj

7 Lis 2018