Naukowcy Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego dołączyli do Międzynarodowego Forum Studiów Romańskich Arqus (AIFRS), będącego wielojęzyczną, interdyscyplinarną siecią zajmującą się badaniami i dydaktyką w zakresie języków romańskich w ramach Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus.

W najbliższym czasie Forum rozpoczyna nowe seminarium poświęcone literaturze i kulturze romańskiej. Pierwsza seria spotkań, których gospodarzem będzie Uniwersytet w Grazu, odbędzie się online między kwietniem a czerwcem 2022 roku. Członkowie AIFRS przedstawią swoje aktualne tematy badawcze obejmujące szerokie spektrum zagadnień- od literatury średniowiecznej Wenecji Euganejskiej aż po teatr latynoamerykański. Seminarium będzie otwarte dla wszystkich naukowców sojuszu Arqus zajmujących się literaturą i kulturą romańską zainteresowanych nawiązaniem kontaktów z innymi przedstawicielami tej społeczności.

Wykłady odbywać się będą we wtorki w godzinach 19.00-20.30 za pośrednictwem platfromy Webex w następujących terminach:

• 5. kwietnia: Ecrire l’histoire des relations culturelles interaméricaines par les arts de la scène (XIXe-XXe siècles) ( w języku francuskim). Simele Soares Rodgrigues (Uniwersytet Lyon 3).
  • 3. maja: Il Mediterraneo come ‚mare di letterature‘ (w języku włoskim). Steffen Schneider (Uniwersytet w Graz).
  • 24. maja: L’Atlante della Letteratura del Veneto Medievale (w języku włoskim). Giovanni Borriero, Fabio Sangiovanni (Uniwersytet w Padwie).
  • 31. maja: Constelaciones familiares e imaginarios históricos en la narrativa española moderna (w języku hiszpańskim). Ángela Calderón Villarino (Uniwersytet w Lipsku).
  • 14. czerwca: Il laboratorio narrativo delle novelle di Grazia Deledda. Qualche considerazione (w języku włoskim). Alessandra Sanna (Uniwersytet w Granadzie).

W celu uzyskania linku do wideokonferencji oraz dalszych informacji na temat każdego wykładu należy kontaktować się z Vereną Richter (Uniwersytet w Grazu) pod adresem verena.richter@uni-graz.at.

AIFRS z przyjemnością powita nowych członków. Osoby pragnące się przyłączyć do Forum proszone są o kontakt z koordynatorami Forum: katharina.gerhalter@uni-graz.at, daporbue@ugr.es  lub stefan.koch@uni-graz.at.