Strona używa plików cookies więcej

Nauka / Wydarzenia / 24 Listopad

Spór o teorię Darwina. Fakty i mity

Zapraszamy na wykład multimedialny dra Roberta Niedźwiedzkiego pt. Spór o teorię Darwina. Fakty i mity, który odbędzie się w sobotę 24 listopada o godz. 10.00 w Instytucie Nauk Geologicznych w sali 503 przy pl. M.Borna 9 we Wrocławiu.

Dr Teoria Darwina była jak eksplozja bomby atomowej! Błyskawicznie zawaliła istniejący od wieków gmach ludzkiej wiedzy. Dotąd mało kto wątpił, że człowiek to najdoskonalsza istota na Ziemi, byt tak odrębny w swej wyższości względem świata zwierząt, że trudno sobie wyobrazić by mógł powstać bez ingerencji Siły Wyższej. Zresztą nawet najskromniejszy ptak czy ślimak w oczach przyrodników ujawniał niezwykle złożoną budowę, cudownie wręcz dostosowaną do zajmowanego przez siebie środowiska i prowadzonego trybu życia. Działał jak szwajcarski zegarek – przemyślany układ setek zazębiających się elementów, każdy niezbędny do funkcjonowania całości. A skoro jest biologiczny zegarek, to musi istnieć i jego Twórca – ktoś, kto zaprojektował i stworzył życie. Taki ktoś tworzy dzieła bezbłędne, toteż powołane przezeń gatunki nie wymierały i nie musiały się zmieniać. Wszystkie istniały wspólnie od dnia Stworzenia. Który to dzień nie był zbyt odległy w czasie – raptem garść tysiącleci przed naszymi narodzinami.

Darwin pokazał zupełnie inny świat. Świat rywalizacji między niedoskonałymi osobnikami i gatunkami o pokarm, siedlisko, partnerów. Tak zażartej, że drobna cecha dająca przewagę decyduje o przetrwaniu jej posiadacza i eliminacji rywali pozbawionych tejże cechy. Zwycięzca nie może jednak spać spokojnie. Środowisko ustawicznie się zmienia, puszcze zastępują stepy, pustynie zazieleniają się, migrują obce gatunki. Wciąż trzeba się dostosować do nowych wyzwań. Nieprzerwanie, przez miliardy lat. Za każdym razem inne cechy organizmu decydują o przeżyciu i utrwalają się wśród potomków. Te, które są szkodliwe zanikają. Takie małe zmiany, gromadzone w gatunku, przekształcają jego wygląd i budowę – stopniowo i powoli, ale po wielu tysiącleciach są już tak duże, że zaczyna się wyodrębniać nowy gatunek. A po milionach lat – nowe rodzaje, gromady, typy. Ów niezwykle długi proces doprowadził do powstania z pierwotnie istniejących na Ziemi niezróżnicowanych organizmów o bardzo prostej budowie wszystkich współczesnych roślin i zwierząt. A także człowieka, który jest po prostu jednym z miliona gatunków fauny, podlegającym takim samym prawom rozwoju biologicznego, jak mrówki czy myszy. Gatunki nie są więc utworzonym u zarania Ziemi dziełem Stwórcy, lecz cały czas powstają w drodze naturalnych procesów z innych gatunków.

Rewolucja darwinowska wzbudziła entuzjazm, ale i ogromną negację, trwającą w wielu grupach społecznych do dziś. Pobudziła olbrzymi postęp naukowy, z drugiej strony uzasadniano nią rasizm oraz mordowanie niepełnosprawnych. Wzbogaciły ją nowe odkrycia skamieniałości i genetyczne, ugruntowała się w nauce, lecz jednocześnie obrosła mitami i tysiącami popularnych książek podważających jej słuszność. Kto ma rację w tym sporze? O tym opowiem na wykładzie.

dr Robert Niedźwiedzki

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

13 Lis 2018

ostatnia modyfikacja: 27 Lis 2018