Spotkanie delegacji liceum z Ostrowa Wielkopolskiego z rektorem

W dniu 27 lutego 2019 roku delegacja II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, w której skład wchodzili: dyrektor szkoły mgr Aleksander Ziobro, nauczyciel historii mgr Jarosław Biernaczyk oraz ośmioosobowa grupa uczniów, złożyła wizytę rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem wizyty było nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy ostrowskim liceum a uniwersytetem. Rektor, prof. dr hab. Adam Jezierski przyjął delegację z Ostrowa w sali Senatu, gdzie zapoznał przybyłych z historią oraz obecnym funkcjonowaniem Uniwersytetu Wrocławskiego. Przybyli uczniowie mieli także okazję zadać pytania dotyczące nurtujących ich kwestii na temat działalności Uniwersytetu.

Podczas spotkania przypomniano, iż II Liceum Ogólnokształcącego z Ostrowa Wlkp od kilku już lat współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Kulturą i Historią Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaproponowano poszerzenie tej współpracy na innych polach. Dyrekcja liceum zobowiązała się do promowania Uniwersytetu Wrocławskiego, np. przez organizowanie w dniu 15 listopada (Święto Uniwersytetu) dnia Uniwersytetu Wrocławskiego w szkole. Zaproponowano zapraszanie pracowników naukowych uniwersytetu z wykładami związanymi z profilami klas. Z drugiej strony, aby jak najlepiej przybliżyć ofertę uniwersytetu ostrowskiej młodzieży, zaplanowano zorganizowanie przyjazdów licealistów do Wrocławia na różnego rodzaju wykłady i wydarzenia naukowe odbywające się na uczelni.

Prof. Adam Jezierski osobiście oprowadził gości z liceum po najciekawszych miejscach głównego budynku Uniwersytetu. Ostrowianie mieli m.in. okazję obejrzeć galerię portretów rektorów, a wśród nich portret pochodzącego z Ostrowa Wielkopolskiego prof. Zdzisława Latajki (rektora UWr w latach 2002-2005). Spotkanie zakończyło się w Oratorium Marianum, gdzie wszyscy mogli wysłuchać mini-koncertu dawnej muzyki organowej, w osobistym wykonaniu rektora, prof. Adama Jezierskiego.

Odwiedziny wrocławskiej uczelni były dla uczestników tej wizyty bardzo interesującym przeżyciem, a osobiste zaangażowanie i gościnność rektora wywarło na całej delegacji duże wrażenie. Warto wspomnieć, iż w zorganizowanie wizyty ostrowian we Wrocławiu zaangażował się dr Krzysztof Morta, pełnomocnik rektora ds. współpracy z samorządem terytorialnym Południowej Wielkopolski i dyrektor działającego na terenie Ostrowa Wielkopolskiego Ośrodka Badań nad Kulturą i Historią Żydów z Południowej Wielkopolski UWr.

AUTOR: Jarosław Biernaczyk

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz