Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia / 21 Listopad

Sprawdź, co wiesz o promieniowaniu

grafika obrazująca stwierdzenie, że promieniowanie jest wszędzie

Każdego dnia miliony cząstek naturalnego promieniowania jonizującego przenika nasze ciało. Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? Weź udział w interaktywnym wykładzie online, który 21 listopada 2020 roku o godzinie 10.00 wygłosi dr Dagmara Tchorz-Trzeciakiewicz.

Promieniowanie naturalne jest obecne, zwykle w niewielkich ilościach, w środowisku. Towarzyszyło ono gatunkowi ludzkiemu od zawsze, stanowi i stanowiło element naszego naturalnego otoczenia. Każdego dnia miliony cząstek naturalnego promieniowania jonizującego przenika nasze ciało. Dociera do nas z kosmosu i z podłoża w każdym zakątku Ziemi. Naturalne pierwiastki promieniotwórcze zawarte są w otaczającym nas powietrzu, wodzie, roślinach i zwierzętach. Promieniuje siedzący obok nas człowiek. Kiedyś natężenie promieniowania naturalnego było znacznie większe. Obecnie średnia dawka roczna promieniowania pochodzącego ze źródeł naturalnych wynosi ok. 2,4mSv. W czasie 60 minut wykładu połączymy zagadnienia z zakresu geologii, chemii, fizyki, biologii i środowiska, aby wyjaśnić jak to się dzieje, że żyjemy w morzu promieniowania.

Zapraszamy do Instytutu Nauk Geologicznych UWr na interaktywny wykład dla uczniów z cyklu „Tajemnice Ziemi i Wszechświata”, który odbędzie się w sobotę 21 listopada 2020 roku o godzinie 10.00. Wykład pt. „Radioaktywność naturalna środowiska” wygłosi dr Dagmara Tchorz-Trzeciakiewicz.

Link do wykładu: https://meet.lync.com/uniwroc/magdalena.matusiak-malek/WDM3NHUA

Dodane przez: Aleksandra Draus

16 Lis 2020

ostatnia modyfikacja: 16 Lis 2020