Strona używa plików cookies więcej

Nauka

Sprawdź jakość dolnośląskiego powietrza

Chcesz dowiedzieć się więcej o zanieczyszczeniach powietrza na Dolnym Śląsku? Skorzystaj z możliwości geoportalu przygotowanego przez pracowników Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego.

Geoportal NaszePowietrze oraz towarzysząca mu aplikacja mobilna (jej oficjalna premiera odbędzie się jeszcze tej jesieni) dostarczają prognozy jakości powietrza i warunków biometeorologicznych na najbliższe 72 godziny. System ten uzupełni piętnaście tablic informacyjnych rozmieszczonych na terenie województwa – one także będą prezentować aktualne prognozy.

NaszePowietrze stanowi cześć projektu „System prognoz stężeń zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych jako element oceny jakości życia – LIFE-APIS/PL„. Jest on realizowany wspólnie przez Uniwersytet Wrocławski oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Główny cel projektu to stworzenie kompleksowego systemu, który będzie dostarczał informacji o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniami powietrza i niekorzystnymi warunkami biometeorologicznymi na obszarze Dolnego Śląska. W jego ramach zostały wdrożone trzy systemy: modelowania jakości powietrza, informowania o zagrożeniach związanych z jakością powietrza oraz wspomagania zarządzania jakością powietrza. Wyniki Projektu mają służyć zarówno mieszkańcom województwa dolnośląskiego, jak i organom administracji samorządowej.

Projekt LIFE-APIS/PL jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodane przez: Michał Raińczuk

2 Gru 2016

ostatnia modyfikacja: 9 Lut 2017