Nauka / Wydarzenia

Sprzedaj pomysł w 3 minuty

Wyzwania, inspiracje i… dobra zabawa! O tym, dlaczego warto wziąć udział w Falling Walls Lab, opowiadają uczestnicy poprzednich edycji konkursu.

Trzy minuty na zaprezentowanie innowacyjnego pomysłu i niepowtarzalna szansa na zaistnienie w świecie nauki i biznesu. Tak w skrócie wygląda idea Falling Walls Lab, konkursu skierowanego do reprezentujących wszystkie dyscypliny studentów, doktorantów, doktorów i młodych profesorów. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w międzynarodowej rywalizacji (finały odbywają się w Berlinie), skorzystajcie z doświadczeń uczestników poprzednich edycji FWL.

Dr Jakub Jankowski, absolwent UWr, specjalista w dziedzinie fizyki teoretycznej, przyznaje, że na początku do Falling Walls Lab podchodził sceptycznie, głównie z uwagi na ograniczenia czasowe wynikające z formuły konkursu. Teraz jednak cieszy się, że do udziału w ubiegłorocznej edycji zachęcił go prof. David Blaschke z UWr, organizator wrocławskiego etapu konkursu.

Krótka i przystępna prezentacja to forma, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna, m.in. za sprawą znanych na całym świecie konferencji TEDx czy konkursu FameLab. Przygotowanie trzyminutowego wystąpienia to dla naukowca, przyzwyczajonego do dłuższych wypowiedzi, nie lada wyzwanie – warto jednak podjąć ten trud. Przekonał się o tym Jankowski. Praca nad prezentacją o związkach między fizyką czarnych dziur a zjawiskami subatomowymi nauczyła go porządkowania materiału i ilustrowania skomplikowanych pojęć prostymi przykładami.

Na zdjęciu (po lewej) Mateusz Szatkowski, zwycięzca wrocławskiego etapu konkursu Falling Walls Lab 2016
Mateusz Szatkowski i prof. Ludwik Turko /Fot. Materiały organizatora

Podobne doświadczenia ma Mateusz Szatkowski, doktorant na Politechnice Wrocławskiej, zwycięzca wrocławskiej edycji z 2016 roku. Falling Walls Lab było dla niego doskonałą lekcją i okazją do przewartościowania niektórych aspektów projektu.

– Przyznam, że była to moja najbardziej stresująca prezentacja, ale udowodniłem sobie, że krótki czas wystąpienia nie jest problemem, skoro potrafiłem opowiedzieć o swoim projekcie w zaledwie trzy minuty – mówi Szatkowski. – Zamiast na ilość, postawiłem na jakość. Chciałem być pewien, że odbiorcy zrozumieją i zapamiętają wszystko, o czym opowiadałem.

Jego zdaniem każdy naukowiec, któremu zależy na popularyzowaniu nauki, powinien kształcić w sobie tego typu umiejętności, bo w natłoku informacji, z którymi mamy na co dzień do czynienia, coraz większego znaczenia nabiera prezentowanie wiedzy w atrakcyjny i zrozumiały sposób. To ważne zjawisko dla współczesnej nauki, o czym świadczą cieszące się popularnością inicjatywy, takie jak Uniwersytet Dzieci, Dolnośląski Festiwal Nauki czy Noc Laboratoriów.

Falling Walls Lab to też fantastyczna przygoda. Podczas listopadowych finałów Berlin zamienia się w światową stolicę nauki, innowacji i inspiracji. Organizowany co roku w wielu krajach konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym Falling Walls, międzynarodowej konferencji, której idea upamiętnia upadek muru berlińskiego i zachęca do odważnych działań na miarę ówczesnych zdarzeń. Biorą w niej udział eksperci z całego świata. Jankowski wspomina zwłaszcza spotkanie Williama Phillipsa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój metod chłodzenia i pułapkowania atomów laserem.

– Dzięki Falling Walls można poznać niesamowitych ludzi i różnorodną tematykę przez nich podejmowaną. Okazuje się, że są na świecie ważne problemy, o których byśmy nigdy nie pomyśleli, a których rozwiązanie może mieć wpływ na naszą codzienność. Skłania to do przemyślenia własnej aktywności i odkrycia nowych, inspirujących kierunków rozwoju – mówi Jankowski. – To naprawdę wyjątkowe przeżycie i najzwyczajniej w świecie dobra zabawa.

Typowa dla Falling Walls Lab krótka prezentacja nie wybacza błędów, ale chętni do udziału w konkursie mogą rozwiać wszelkie wątpliwości podczas towarzyszących konkursowi warsztatów wspierających uczestników w dopracowaniu ostatecznego kształtu wystąpień.

Aby wziąć udział w Falling Walls Lab, wypełnij formularz online do 30 września. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wyślij je na adres: blaschke@ift.uni.wroc.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronie Falling Walls.

Dodane przez: Aleksandra Draus

28 Wrz 2018