Nauka / Studenci / Wydarzenia

Srebro dla programistów z UWr!

Drużyna programistów z Uniwersytetu Wrocławskiego zajęła drugie miejsce podczas Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym.

Tegoroczne finały odbyły się 4 kwietnia w Portugalii. Drużyna UWr – startująca w składzie: Anadi Agrawal, Michał Górniak, Jarosław Kwiecień – rozwiązała 8 zadań, co zapewniło jej szóste miejsce oraz srebrny medal (przyznano po 4 medale każdego koloru). Wygrała reprezentacja Uniwersytetu w Moskwie (10 rozwiązanych zadań), przed zespołami z Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytetu Tokijskiego (po 9 zadań) oraz Uniwersytetu Warszawskiego i National Taiwan University (po 8 zadań).

Opiekunami drużyny są Paweł Gawrychowski, Krzysztof Loryś oraz, nieobecny na finałach, Bartłomiej Dudek.

Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (International Collegiate Programming Contest – ICPC) są największymi i najbardziej prestiżowymi zawodami w programowaniu. O możliwość awansu do finałów walczyło 50 tysięcy studentów 3000 uczelni wyższych z całego świata. W zawodach startują trzyosobowe zespoły, które rozwiązują zadania algorytmiczne oparte na rzeczywistych problemach, ćwicząc współpracę, kreatywność oraz umiejętność działania pod presją czasu. Nie wystarczy sam pomysł na rozwiązanie. Efektem pracy zespołu muszą być działające programy, które zaliczą wszystkie testy sprawdzające ich poprawność oraz wydajność.

Chętni mogą sami zmierzyć się z finałowymi zadaniami, można je znaleźć na tej stronie.

Sponsorem drużyny UWr jest PKO Bank Polski.

Dodane przez: Michał Raińczuk

5 Kwi 2019