Badania / Nauka / Wydarzenia

SOLAR ORBITER – SATELITA Z TELESKOPEM ZBUDOWANYM PRZEZ WROCŁAWSKICH ASTRONOMÓW!

W lutym z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartuje rakieta Atlas V, która w ramach najważniejszej obecnie misji słonecznej Europejskiej Agencji Kosmicznej wyniesie na orbitę satelitę Solar Orbiter. W budowę jednego z teleskopów znajdujących się na pokładzie SO zaangażowani byli naukowcy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ostateczny termin startu rakiety może się jeszcze zmienić – na tę chwilę to 9 lutego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w kolejnym etapie wyniesiony przez Atlas V na orbitę satelita zbliży się do Słońca na odległość około 40 mln km (bliżej niż Merkury).

– Nie będzie zatem tak blisko jak Parker Solar Probe, ale SO będzie obserwował Słońce za pomocą teleskopów, czego PSP nie może robić ze względu na zbyt wysoką temperaturę – mówi dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wśród wspomnianych teleskopów na pokładzie SO znajdzie się Spectrometer Telescope for Imaging X-rays (STIX), w którego budowę w dużym stopniu byli zaangażowani naukowcy z wrocławskiego Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN – w tym Tomasz Mrozek (poza nim Instytut Astronomiczny UWr reprezentuje w programie prof. Michał Tomczak, należący do tzw. science team).

Artist's impression of the fairing encapsulating Solar Orbiter being released following launch on an Atlas V 411
Fot. ESA/ATG medialab

– Dotychczas nie było tak ambitnej misji dedykowanej obserwacjom Słońca – mówi Mrozek.

– Wkład Polski w budowę instrumentu STIX i rola w konsorcjum jest bardzo duża w porównaniu do innych eksperymentów satelitarnych – dodaje wrocławski astronom.

By uczcić wyjątkowy sukces naukowy, pracownicy Instytutu Astronomicznego przygotowali serię wykładów towarzyszących startowi. 5 lutego w Instytucie (ul. Kopernika 11, sala im. Mergentalera, początek o godz. 18.00) będzie można poznać podstawowe fakty o Solar Orbiterze i dowiedzieć się więcej o udziale polskich naukowców w misji STIX. Poza Tomaszem Mrozkiem w spotkaniu wezmą udział prof. Janusz Sylwester oraz prof. Arkadiusz Berlicki.

Dodane przez: Michał Raińczuk

24 Sty 2020