Projakościowe zmiany w rekrutacji kadry badawczo-dydaktycznej
Przegląd polityki kadrowej realizowanej przez poszczególne wydziały w celu określenia dyscyplin, dla których istnieje przestrzeń stworzenia nowych etatów w kolejnych latach przy uwzględnieniu konsekwencji naturalnej rotacji kadr.
Wypracowane zostaną mechanizmy dużo szerszego niż obecnie informowania o konkursach dotyczących zatrudnienia pracowników badawczo-dydaktycznych UWr.
Zmienione zostaną zasady działania komisji konkursowych: spośród członków komisji co najmniej dwie osoby pochodzić będą spoza wydziału, na którym organizowany jest konkurs, w tym jeden spoza danej dziedziny.
Przy obsadzie etatów wyraźnie preferowane będą osoby z doświadczeniem badawczym w uznanych zagranicznych ośrodkach naukowych i/lub doświadczeniem przy realizacji grantów.
Konkursy, w których żaden z kandydatów nie będzie w stanie wykazać się spełnieniem powyższych wymogów, nie będą kończyły się obsadzeniem etatu.
Zasady rekrutacji będą zgodne z Europejską Kartą Naukowca. Uniwersytet będzie dążył do otrzymania statusu HR Excellence in Research.
Aktywne poszukiwanie kandydatów, także za granicą, dostosowanie wysokości wynagrodzeń nowych pracowników do osiągnięć i potencjalnego wpływu na uzyskanie przez UWr celów strategicznych powinno zmienić podejście do procesu rekrutacji nauczycieli akademickich. Utworzenie komórki odpowiadającej za przygotowanie rekrutacji i analizę stanu kadry, rekrutację kadry administracyjnej, działania wyprzedzające w zakresie rekrutacji, w tym wspieranie poszukiwania kandydatów poza granicami Polski.
Poprawienie jakości oceny nauczycieli akademickich
Zadaniem oceny pracowniczej będzie wspieranie rozwoju pracowników poprzez określenie ich silnych i słabych stron z punktu widzenia potrzeb dyscypliny, z którą są związani i całego UWr. Wynik oceny ma stanowić podstawę do podjęcia współpracy z kadrą zarządczą w celu wsparcia działań na rzecz polepszenia jakości badań i publikacji pracownika.
Zasady nowej oceny ustali komisja wskazana przez rektora, który określi ostatecznie charakter i przebieg nowej oceny pracowniczej.
W procesie oceny za najważniejsze, ale nie jedyne kryterium uznana zostanie aktywność naukowa z naciskiem na wysokiej jakości publikacje i udział w międzynarodowym życiu naukowym.