Studenci zagraniczni uczą się polskiego

1500 studentów z różnych zakątków świata studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim. Od października studia rozpocznie kolejnych 300. 75 osób spośród nich przyjechało do Wrocławia kilka tygodni przed rozpoczęciem roku akademickiego, by w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców odbyć intensywny dwutygodniowy kurs języka polskiego. Lekcja numer jeden – „dzień dobry”.

Dlaczego przyjechali do Wrocławia? Bo podoba im się architektura miasta, bo tutaj dużo się dzieje, bo jest to miasto położone w centrum Europy, dzięki czemu podczas studiów można na weekend pojechać do Berlina czy Paryża, bo we Wrocławiu są uśmiechnięci i otwarci ludzie, bo Uniwersytet Wrocławski ma bogatą ofertę kierunków, bo łatwo dowiedzieć się o rekrutacji w sprawnie działającym Biurze Współpracy Międzynarodowej, bo słyszeli same dobre historie od starszych kolegów, którzy studiowali na Uniwersytecie Wrocławskim. Bo najlepsze ruskie pierogi można zjeść w Misiu!

Studenci przyjechali na Uniwersytet z całego świata. Mamy studentów z Wietnamu, z Hiszpanii, z Rosji, Ekwadoru, Kostaryki, Malezji, Maroko, Birmy, Palestyny, Srilanki, USA, Zambii, Zimbabwe, Chin Bangladeszu, Albanii, Egiptu, Niemiec, Gruzji, Nigerii, Japonii, Korei Południowej, Palestyny, Chile, Belgii, Macedonii i wielu innych krajów. Chyba najciekawszym zakątkiem świata, z którego studenci przywędrowali do Wrocławia są Komory przy Madagaskarze. W niektórych krajach studenci mają trochę problemów z załatwieniem wiz i lotów. Do takich krajów należy Nigeria, Indie, Iran, czyli Afryka i Azja. Winny oczywiście jest koronawirus. Czekamy na wszystkich i mamy nadzieję, że do października uda im się załatwić wszystkie formalności i dolecieć do Wrocławia.

Dwutygodniowy Intensywny Kurs Języka Polskiego, który rozpoczął się właśnie w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców ma sprawić, że studenci zagraniczni będą potrafili w podstawowym stopniu komunikować się w języku polskim.

-Będziemy uczyć się podstawowych polskich zwrotów. Pójdziemy ze studentami na Halę Targową, gdzie w ramach zadania będą musieli zamówić po polsku kawę, czy kupić owoce i warzywa na przekąski. Chodzi o to, żeby studenci potrafili we Wrocławiu zapytać o drogę, zamówić jedzenie w restauracji, przywitać się z kolegami z Polski, ale też o to, żeby potrafili przedstawić się w dziekanacie – powiedzieć, jak się nazywają, co studiują, skąd są – mówi Marcin Jura, lektor w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców – Mamy jedną żelazną zasadę – to co potrafisz wypowiedzieć po polsku, choćby to miało być tylko „dzień dobry”, powiedz koniecznie po polsku, nie po angielsku.

Każdy uczestnik kursu języka polskiego dostał na przywitanie lunchbox, czyli pudełko z samymi zdrowymi przekąskami na śniadanie. Lunchboxy to pomysł naszego Biura Współpracy Międzynarodowej z Ulą Brodą na czele, ale pakować smakołyki pomagali sam pan rektor prof. Przemysław Wiszewski oraz pani prorektor Patrycja Matusz.

Zajęcia z języka polskiego odbywają się przy zachowaniu środków ostrożności sanitarnej. Studenci są podzieleni na małe grupy, a w salach rozsadzeni w ławkach tak, by zachować wymagany dystans społeczny. Są zobowiązani do dezynfekcji rąk i noszenia maseczek ochronnych.

Wszystkich studentów zagranicznych witamy serdecznie na Uniwersytecie Wrocławskim i życzymy pięknego pobytu we Wrocławiu.

Studenci zagraniczni
Fot. Agata Sałamaj/UWr/CC BY 2.0