Ludzie / Studenci

Student UWr z Diamentowym Grantem

Kamil Pawłowski z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych został laureatem konkursu Diamentowy Grant, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Został doceniony za projekt „Ewangelicki Zakład Diakonijny w Ząbkowicach śląskich w latach 1860-1964 na tle śląskich instytucji charytatywnych”, na który otrzymał grant w wysokości 131 111 zł.

Kamil Pawłowski - student UWr z diamentowym grantem
Fot. z arch. prywatnego Kamila Pawłowskiego

–  W 1860 r. ząbkowicki pastor Hermann Graeve otworzył przytułek i sierociniec „Tabeenstift”, dając początek późniejszemu zakładowi diakonijnemu. Jego prowadzenie powierzono ewangelickim siostrom diakonisom, które pracowały w Ząbkowicach Śląskich aż do czasu opuszczenia miasta w 1946 r. Szybki rozwój zakładu spowodował, że stał się on jakby oddzielną dzielnicą miasta – dzielnicą szkół, przedszkoli, szpitali i przytułków. Oprócz instytucji działających na terenie miasta, ząbkowickie diakonisy prowadziły również dzieła zamiejscowe. Ząbkowicki Zakład Diakonijny stanowi wyjątkowy przykład w historii Śląska –  mówi Kamil Pawłowski i dodaje, że projekt zakłada przeprowadzenie kwerend archiwalnych i bibliotecznych (na ternie Polski i Niemiec), które pozwolą na pełne ukazanie dziejów zakładu. W ramach realizacji projektu zorganizowana będzie wystawa, konferencja, jak również planowane jest wydanie monografii.

Diamentowy Grant to program, który pomaga studentom w rozwoju naukowym i daje możliwości realizacji własnego projektu badawczego. Pozwala również na skrócenie ścieżki kariery naukowej, czyli na podjęcie studiów doktoranckich bez posiadania tytułu zawodowego magistra. W tym roku wicepremier Jarosław Gowin przyznał ponad 16 milionów zł na finansowanie projektów wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy.

W VI edycji konkursu wyłoniono 83 laureatów, których projekty uzyskały ocenę końcową nie mniejszą niż 80 punktów. Otrzymają oni nawet do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych, trwających od 12 do 48 miesięcy. W trakcie realizacji projektu będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie.

Grono laureatów Diamentowego grantu liczy ponad 500 osób.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

4 Lip 2017