Studenci / Wydarzenia

Studentka prawa UWr na I miejscu

Maria Kaczmarek, studentka prawa IV roku na WPAE UWr, zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Zadaniem uczestniczek i uczestników konkursu – studiujących prawo i administrację na uczelniach w całej Polsce – było napisanie eseju na temat „Skanowanie tęczówki oka jako sposób identyfikacji studentów podczas egzaminów”.

– Tematyce ochrony danych osobowych zaczęłam uważniej przyglądać się w ubiegłym roku, gdy wraz z wybuchem pandemii hasło „prywatność” nabrało nowego znaczenia, a rozwój technologii umożliwiających komunikowanie na odległość przybrał niesamowite tempo. Dzięki konkursowi poznałam wiele ciekawych artykułów, opinii, czy wyroków poruszających ten niezwykle ważny temat, co ogromnie wpłynęło na moją świadomość odnośnie ochrony prywatności zarówno swojej, jak i moich bliskich – mówi Maria Kaczmarek. – W swojej pracy konkursowej odradziłam uczelni stosowanie zgody studenta jako podstawy prawnej przetwarzania jego danych biometrycznych. Wskazałam na możliwe zagrożenia wynikające z tak dalece ingerującego w prywatność jednostki przetwarzania danych, proponując jednocześnie inne rozwiązania spełniające określony w kazusie cel, jak na przykład okazanie legitymacji studenckiej ze zdjęciem. Wymieniłam także ciążące na administratorze obowiązki wynikające z RODO i doradziłam w kwestii zabezpieczenia danych.

– W UODO wiemy, jak ważne są działania edukacyjne i podnoszenie świadomości społecznej. Dlatego od lat Urząd inicjuje bądź patronuje wielu przedsięwzięciom, które służą temu, aby upowszechniać wiedzę o ochronie danych osobowych– powiedział Robert Tyszewicz, Dyrektor UODO, wręczający nagrody.

– Otrzymaliśmy wiele ciekawych prac i dzięki temu mogliśmy wybrać najlepsze. Doceniliśmy cytowane w esejach stanowiska UODO, komunikaty czy decyzje. Wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego czy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, przywoływana literatura oraz orzecznictwo międzynarodowe, i oczywiście ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) były podstawą do formułowania przez uczestników konkursu wniosków przedstawionych w pracach – powiedziała Urszula Góral, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji w UODO.

Laureatka konkursu obecnie studiuje na IV roku prawa, a prywatnie spędza czas podczas długich spacerów i gry w siatkówkę. Fascynuje ją także kino, kocha gotować, podróżować i zbierać nowe doświadczenia. Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Maria Kaczmarek

Dodane przez: Agata Kreska