Ludzie / Wydarzenia

Studentka UWr znowu podbije USA?

Na zdjęciu Magdalena Adamusik, studentka UWr, uczestniczka konkursu Odyseja Umysłu. Pozuje na trzech kadrach przed wrocławskim Szermierzem, w stroju smoka
Fot. Dominika Hull/UWr/CC BY 2.0

Magdalena Adamusik, studentka etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, po raz kolejny weźmie udział w finałach międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. – Jedziemy po zwycięstwo – zapowiada z uśmiechem.

W ubiegłym roku Magda – wraz z koleżanką, Moniką Czubą, studentką dziennikarstwa – wygrały Odyseję Umysłu, cykliczny, międzynarodowy konkurs kreatywnego rozwiązywania problemów. Wcześniej musiały opracować odpowiednią strategię i przygotować krótką, opartą na autorskich pomysłach, prezentację. W efekcie powstał 8-minutowy scenariusz… w którym nie mogła pojawić się ani jedna litera „a”.

– Wymyśliłyśmy, że w naszej opowieści „a” uciekło z książki, a wszystkie zwierzęta, które miały ją w nazwie, zamieniły się w kamień. Trójka naszych dzielnych bohaterów, czyli myszołów, śledź i lis, musiała zbiegłą literkę odnaleźć i sprawić, by wróciła do księgi – opowiadała nam wówczas Magda.

Występ wypadł znakomicie. Studentki – oraz własnoręcznie uszyte przez nie przebrania – zachwyciły jury i publiczność do tego stopnia, że dziewczęta przez kilka dni były gwiazdami kampusu Iowa State University w Ames, gdzie odbywał się ubiegłoroczny finał Odysei Umysłu.

W tym roku Magda oraz pozostali członkowie jej drużyny ponownie zakwalifikowali się do światowego finału imprezy. Temat prezentacji: superbohater funkcjonujący w społeczeństwie.

– Wymyśliliśmy świat pomysłów niedokończonych i błędnego rycerza, który popełnia błędy i nic mu się nie chce – mówi Magda. – Kiedy próbuje uratować księżniczkę, ta mówi mu, że nie da się uwolnić, dopóki rycerz nie pokona smoka. W naszej historii smok, który – zamiast księżniczki – zjadł poetę i zaczął pisać okropne wiersze, symbolizuje zagrożenie kreatywności.

Te pomysły drużyna wplotła w zadanie techniczne, jakie przyjdzie jej wykonać również w Stanach Zjednoczonych (w tym roku finały odbędą się w mieście East Lancing, w stanie Michigan). Magda i jej współpracownicy (do USA pojadą jeszcze Adrian Winiarski i Klaudia Mazur z Politechniki Wrocławskiej) zbudowali konstrukcję z balsy, która docelowo ma wytrzymać jak największe obciążenie. Niepozorna, ważąca zaledwie 15 g, drewniana budowla (patrz zdjęcie powyżej) zdołała udźwignąć 190 kg (podczas finałów regionalnych) i 230 kg (podczas finałach ogólnopolskich).

– W USA utrzyma i 400 kg! – zapowiada ze śmiechem Magda.

Do Stanów Zjednoczonych wrocławska drużyna wyruszy 19 maja. W Michigan State University spędzi tydzień. Niestety, wciąż brakuje środków na pokrycie wszystkich kosztów podróży (przeloty, noclegi, wyżywienie i ubezpieczenie to wydatek rzędu 6 tys. zł na jedną osobę). Jeśli chcecie pomóc „odyseuszom”, zrobicie to za pośrednictwem Liceum Ogólnokształcącego nr X we Wrocławiu, które kończyli Magda i Adrian. Dowolne kwoty można przelewać na konto rady rodziców: 28 1240 4025 1111 0000 4259 8422 (z dopiskiem Finały Światowe OU – absolwenci).

Wkrótce na pewno napiszemy o tym, jak poszło Magdzie i jej znajomym w Michigan. A tymczasem – trzymamy kciuki!

Dodane przez: Michał Raińczuk

12 maja 2017