Doktoranci / Ludzie / Nauka / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia / 9 Kwiecień

Studium Generale – wykład dra Pawła Presia

Studium Generale im. Profesora Jana Mozrzymasa zaprasza na wykład dra Pawła Presia „Końcowe stadia ewolucji gwiazd – od białych karłów do czarnych dziur”. Dr P. Preś opowie o ekstremalnych stanach skupienia materii w naturze, degeneracji gazu elektronowego w białych karłach, największych atomach we Wszechświecie oraz co się stanie gdy grawitacja pokona wszelkie ograniczenia. Wprowadzenie do dyskusji wygłosi dr Przemysław Walczak.

Zapraszamy we wtorek, 9 kwietnia 2019 r. na godz. 17:15 do sali im. Czekanowskiego (Katedra Biologii Człowieka, ul. Kuźnicza 35).

Wstęp wolny.

* * *

Paweł Preś, doktor nauk fizycznych w zakresie astronomii, heliofizyk; samodzielny astronom w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego; specjalista w procesach wydzielania energii w rozbłyskach słonecznych oraz rozbłyskach na innych gwiazdach

Przemysław Walczak, doktor nauk fizycznych w zakresie astronomii; adiunkt w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Klasycznej na Wydziale Fizyki i Astronomii UWr; badacz masywnych pulsatorów ciągu głównego, identyfikacji modów, modelowania sejsmicznego, statystyki, nieprzezroczystości