Wydarzenia / 17 Październik

Susze a wody podziemne. Wykład online

W ostatnich miesiącach głośno się mówiło o zagrażającej nam suszy. Ale czy wiesz, jak właściwie definiuje się suszę? Jest to zauważalny brak wody, który powoduje drastyczne szkody w środowisku i gospodarce, a także wyraźną uciążliwość lub nawet zagrożenie dla ludności. Dowiedz się więcej o suszy dzięki geologom z UWr!

Zapraszamy do udziału w wykładzie, którego relację na żywo będzie można obejrzeć w sieci. Naukowcy z Instytutu Nauk Geologicznych opowiedzą o suszy i jej wpływie na stan wód podziemnych. Start w w sobotę 17 października o godzinie 10.00.

O czym dokładnie będzie można się dowiedzieć? M.in. jakie są rodzaje suszy, jakie czynniki mają największy wpływ na jej powstawanie oraz jak przedstawia się obecna sytuacja w naszym kraju w porównaniu z poprzednimi latami.

A oto zapowiedź tego, o czym szerzej usłyszycie w sobotę:

Susza to element cyklu hydrologicznego, który wielokrotnie występował w ostatnich stuleciach. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje tego zjawiska – suszę atmosferyczną, glebową i hydrologiczną:

• susza atmosferyczna ma miejsce, gdy w danym miejscu przez 20 dni nie występują opady deszczu,
  • susza glebowa oznacza niedobór wody w glebie, powodujący straty w rolnictwie,
  • susza hydrologiczna przejawia się zmniejszaniem przepływu wody w ciekach lub obniżeniem poziomu wody w naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych. Z suszą hydrologiczną związane jest również obniżenie poziomu płytkich wód podziemnych pozostających w kontakcie z wodami powierzchniowymi.

Lata o ekstremalnie niskich opadach lub utrzymujące się okresy suche mogą również skutkować długotrwałym obniżeniem zwierciadła głębszych poziomów wodonośnych (tzw. suszą hydrogeologiczną). Ekstremalnie niskie stany określane jako niżówki hydrogeologiczne stwierdzono np. w płytkich poziomach w latach 2003-2005.

W głębszych zasobnych poziomach wodonośnych ostatnia rozległa susza hydrogeologiczna miała natomiast miejsce w latach 1992-1994 i trwała w zależności od rejonu nawet do 840 dni. W tym przypadku obniżenie wód podziemnych nastąpiło z kilkuletnim opóźnieniem na skutek głębokiej suszy atmosferycznej z roku 1989. Okresy suszy hydrogeologicznej w płytkich poziomach wodonośnych objawiają się częściej, głównie latem lub zimą z częstotliwością 7-13 %.

W wodach płytszych poziomów dominują sezonowe wahania zwierciadła wód podziemnych. Skraca się również reakcja zwierciadła na opad atmosferyczny. Jednak wody występujące płytko pod powierzchnią terenu tzw. wody gruntowe ujmowane najczęściej studniami kopanymi są najbardziej zagrożone zjawiskami ekstremalnymi.

W głębszych poziomach wodonośnych susze hydrogeologiczne trwały od 1 roku do 2,5 lat i występowały w ostatnim 20-leciu z częstotliwością ponad 20%, podczas gdy przeciętne susze hydrogeologiczne w płytkich poziomach trwają od 60 do 120 dni.

Wykład multimedialny z cyklu Tajemnice Ziemi i Wszechświata
tytuł: Susze i ich odzwierciedlenie w zasobach wód podziemnych
prowadzący: prof. dr hab. Stanisław Staśko, dr hab. Sebastian Buczyński
termin: sobota 17 października 2020 r., godz. 10.00-11.00
miejsce: Instytut Nauk Geologicznych, s. 503, pl. M. Borna 9,
relacja na żywo: link będzie dostępny na stronie www.ing.uni.wroc.pl
e-mail: stanislaw.stasko@uwr.edu.pl; sebastian.buczynski@uwr.edu.pl

Zapraszamy uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tematem suszy!

Dodane przez: Aleksandra Draus

8 Paź 2020