Światłogród Uniwersytetu Wrocławskiego – hitem zimy w mieście

Największa tegoroczna zimowa atrakcja Wrocławia zostaje na dłużej. Uniwersytet Wrocławski zaskoczony popularnością akcji Światłogród postanowił przedłużyć ją do 14 lutego. W każdy piątek, sobotę i niedzielę wrocławianie i Dolnoślązacy mogą przenieść się do świata Alicji w Krainie Czarów. A wszystko w Ogrodzie Botanicznym.

Przed świętami Bożego Narodzenia Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zamienił się dzięki światłu, diodom, laserom ale też kuglarzom, klaunom, muzyce i projekcjom światło i dźwięk w miejsce magiczne. Zwykle Ogród zamierał na miesiące zimowe. W tym roku cieszy się większym powodzeniem niż w niektóre letnie miesiące.

– Chcieliśmy jako Uniwersytet Wrocławski dać wrocławianom odrobinę wytchnienia od statystyk covidowych, lockdownu, niepewności jutra – opowiada Tomasz Sikora szef Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przenieść dzieciaki i dorosłych w zaczarowany świat. Ale też pokazać okolicę – dzięki videomapingowi pokazać piękno dachów Ostrowa Tumskiego, a dzięki laserom pokazać dzieciakom, że miejscem gdzie powstaje baśń… może być ceglana ściana budynku Wrocławianom bardzo się nasz pomysł spodobał.

Za tymi deklaracjami idą liczby. Już w pierwszym tygodniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego odwiedziło tylu ludzi, ilu spodziewano się przez sześć tygodni trwania akcji. Dlatego uruchomiono dodatkowe wejście, a także poszerzono ekspozycję, by odwiedzający mogli zachować dystans społeczny.

Przypominamy o tym ogłoszeniami nadawanymi przez głośniki. Że można z nami być przez kilka godzin, że pokazy powtarzamy cyklicznie więc można spędzić w ogrodzie nielimitowany czas. Poza tym nasze iluminacje są na sporym terenie. Ale faktycznie akcja i jej popularność nas samych zaskoczyła. Rozmawiamy, by wprowadzić iluminację całoroczną. Połączyć z muzyką klasyczną, ale na razie szczegółów nie zdradzajmy – mówi Janusz Stańczyk z Lotnej Brygady Ledowej „Światło Czyni Cuda”.

Łącznie przygotowano 270 opraw świetlnych, a dodatkowo lasery mapują okoliczne budynki Ostrowa Tumskiego. Prezentowane są także baśnie wyświetlane na jednym z budynków Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym opowieść świetlna uznana w ubiegłym roku za najlepszą w konkursie organizowanym w Nowym Jorku.

Bilety można kupić w dwóch kasach Ogrodu Botanicznego.

Iluminacja Ogrodu i spektakle świetlne odbywać się będą w godzinach od 17.00 do 21.00.

Do 14 lutego 2021 r. można w Ogrodzie Botanicznym UWr oglądać Światłogród, czyli widowisko światła i dźwięku. Na odwiedzających czeka Świąteczna Bajka Xmas, Arena Sztuki Wrocławskich Artystów Ulicznych śpiewających nie tylko świąteczne popularne piosenki, iluzjonista, magik oraz połykacz ognia i innych, niestrawnych, przedmiotów. Wydarzenie zakończy laserowy mapping liniowy, przestrzenny pokaz laserowy i pokazy wyświetlane na okolicznych budynkach i kościołach.

Od 22 stycznia pokazy iluminacji i spektakle laserowe odbywać się będą w weekendy (piątek, sobota, niedziela).  Nowością będzie mapping 3D „Zaczarowany zamek” oraz specjalne animacje laserowe na Walentynki.

Pokaz będzie biletowany:

• Dzieci do lat 3 bezpłatnie,
  • Dzieci i młodzież do lat 18 – 10 zł ,
  • Dorośli –25 zł,
  • Osoby z niepełnosprawnością –15 zł,
  • Wrocławska Karta Dużej Rodziny – 5 zł od osoby

Podczas odwiedzin w Ogrodzie Botanicznym prosimy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa ze względu na pandemię koronawirusa – noszeniu maseczek zakrywających nos i usta oraz zachowaniu dystansu od innych osób min. 1,5 metra.

Organizatorem wieczornych wydarzeń jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z  firmami Visual Sensation laser shows & technologies i LBL VAPSignify (Philips) – iluminacje.

Plakat powielający treść dostępną w artykule

Dodane przez: Agata Kreska

13 Sty 2021