Konferencje / Nauka / Wydarzenia

Światowi eksperci od biofilmu we Wrocławiu

W październiku na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się Wrocławskie Sympozjum Biofilmowe.

Tegoroczne sympozjum rozpoczęło się 9 października i trwało dwa dni. Miało charakter międzynarodowy, a jego celem było połączenie naukowców z różnych dziedzin, zainteresowanych różnymi aspektami badań związanych z biofilmem.

Biofilm tworzy się, gdy zbiorowiska komórek bakteryjnych, dla własnej ochrony – przed stresem chemicznym, bądź fizycznym – otaczają się formą „śluzu”, składającego się z białek i polisacharydów. Niektóre z tych białek (amyloidy) są podobne do białek związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi (chorobą Alzheimera czy Parkinsona), tak więc doświadczenia z leczenia biofilów mogą mieć bezpośrednie przełożenie na leczenie chorób neurodegeneracyjnych. Biofilm odpowiada również za 75 proc. ludzkich infekcji bakteryjnych i stanowi poważne wyzwanie dla przemysłu spożywczego.

Głównym tematem tegorocznego spotkania we Wrocławiu było amyloidowe pochodzenie i hamowanie rozwoju biofilmów. Konferencję rozpoczęła swoim wystąpieniem dziekan Wydziału Biotechnologii, dr hab. Dorota Nowak. W konferencji uczestniczyło ponad 60 uczestników, w tym wybitni eksperci w tej dziedzinie, m.in. prof. Fredrik Almqvist (University of Umea), prof. Teodor Gotszalk (Politechnika Wrocławska), prof. Marcin Łukaszewicz (Uniwersytet Wrocławski), prof. Peter Schierack (Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg), prof. Maciej Ugorski (Uniwersytet Przyrodniczy) i prof. Małgorzata Kotulska (Politechnika Wrocławska).

Sympozjum zorganizowały Zakład Genomiki na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedra Bioinżynierii na Politechnice Wrocławskiej. Głównym inicjatorem wydarzenia było Doktoranckie Koło Naukowe Bioinformatyki, pod przewodnictwem mgr. Michała Burdukiewicza. Sponsorami konferencji byli: Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Katedra Bioinżynierii na Politechnice Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Biotechnologiczne (KNOW), Wrocławskie Centrum Badań EIT+, VWR International.

Więcej szczegółów na stronie sympozjum.

Dodane przez: Przemysław Gagat

20 Lis 2017

ostatnia modyfikacja: 22 Lis 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.