Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Święto Uniwersytetu Wrocławskiego

15 listopada Uniwersytet Wrocławski obchodził swoje święto. W tym roku szczególnie radosne, ponieważ nasza Uczelnia znalazła się w gronie 10 szkół wyższych, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi.

Gości zgromadzonych w Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego powitał rektor UWr, profesor Adam Jezierski. Dziękował całej społeczności akademickiej za  wytężoną pracę i złożył wszystkim szczególne życzenia. – Czasami wydaje nam się, że w swoich badaniach jesteśmy na straconej pozycji. Nic bardziej mylnego. Jeżeli prowadzimy rzetelne badania i myślimy o tym, co badamy, to sukces będzie. Jesteśmy małym ogniwem w łańcuchu czegoś, co nazywamy nauką i co jest cenione w świecie najbardziej. Takiego zaangażowania w naukę życzę państwu i całemu Uniwersytetowi – mówił rektor.

Po przemówieniu rektora tytuł doktora honoris causa został nadany profesorowi Yukihiro Ozakiemu z Kwansei Gakuin University w Japonii, światowej sławy specjaliście w dziedzinie spektroskopii, chemii analitycznej i chemometrii.

Pracownikom Uniwersytetu Wrocławskiego wręczono odznaczenia państwowe: Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę oraz resortowe – medale nadane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wręczono również nagrody rektora za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne uzyskane w roku 2018.

Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego została uhonorowana, profesor Maryla Laurent-Zielińska, badaczka literatury polskiej i francuskiej. Jest profesorem literaturoznawstwa Université de Lille, gdzie kieruje Sekcją Polonistyczną (Etudes polonaises). Jej najnowszą pracą przekładową są Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk.

Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w projekcie „Najlepszy Dyplom Roku” odebrały: Katarzyna Sidorczuk, absolwentka kierunki biotechnologia na Wydziale Biotechnologii oraz Anna Skibińska, absolwentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w ramach Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych.

W konkursie na publikację książki w Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego złotą książką roku 2019 ogłoszono pracę pt. „Dudy: metamorfozy instrumentu w odrodzonej Polsce – od tradycji do folkloryzmu”, autorstwa profesora Zbigniewa Przerembskiego z Instytutu Muzykologii UWr.

Gaude Mater Polonia zaśpiewał Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, pod dyrekcją profesora Alana Urbanka.

Mamy dla Was dużo zdjęć z dzisiejszej uroczystości. Obszerną fotorelację opublikujemy na stronie w przyszłym tygodniu.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

15 Lis 2019

ostatnia modyfikacja: 5 Gru 2019