Konferencje / Nauka / Wydarzenia

Sympozjum Logika formalna i zdrowy rozsądek

7 grudnia 2017 r. w siedzibie Wrocławskiego Centrum Akademickiego we Wrocławiu odbyło się sympozjum "Logika formalna i zdrowy rozsądek". Przedmiotem Sympozjum była książka prof. Andrzeja Kisielewicza (Zakład Algebry i Teorii Liczb, Uniwersytet Wrocławski) pt. "Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia" (PWN, 2017). Autor w książce krytycznie odnosi się do obecnego sposobu nauczania logiki i krytycznego myślenia oraz proponuje nową praktyczną metodę: wyczerpującą analizę rozsądnych możliwości. Metoda ta z sukcesem mogłaby być stosowana we wprowadzeniach do wszelkich dziedzin wiedzy.

Organizatorami Sympozjum była Katedra Logiki i Metodologii Nauk Uniwersytetu Wrocławskiego, Międzynarodowe Centrum Ontologii Formalnej Politechniki Warszawskiej oraz Academia Europea Wrocław Knowledge Hub. Komentarze do książki wygłosili: prof. Ludomir Newelski, prof. Marek Magdziak, dr Bartłomiej Skowron, prof. Krzysztof Szlachcic oraz dr Marek Krajewski.

Prof. Kisielewicz podczas sympozjum. Po prawej okładka jego książki
Prof. Kisielewicz podczas sympozjum. Po prawej okładka jego książki. Fot. materiały organizatorów

Sympozjum otworzyła wypowiedź autora książki, który przybliżył słuchaczom okoliczności powstania pracy i przedstawił jej główne tezy. Na kanale YouTube [bezpośredni link] opublikowane zostały wypowiedzi prelegentów. Jednym z ważniejszych wyników dyskusji toczonych w trakcie Sympozjum był postulat aktywnego poszukiwania nowych form nauczania podstaw krytycznego myślenia w ramach studiów uniwersyteckich.

Prelegenci, uczestnicy Sympozjum oraz wszyscy zainteresowani zaproszeni są do składania pisemnych komentarzy do sposobu ukazania przez prof. Kisielewicza problematyki krytycznego myślenia w nauczaniu uniwersyteckim na adresy podane niżej w terminie do końca lutego br. Komentarze te staną się częścią planowanej dyskusji poświęconej „Logice i argumentacji”. Zostanie ona opublikowana w czasopiśmie „Studia Philosophica Wratislaviensia”.

Bartłomiej Skowron
[b.skowron@ans.pw.edu.pl]

Krzysztof Szlachcic
[krzysztof.szlachcic@uwr.edu.pl]