Szczepimy Was (i nie tylko!)

11 maja rozpoczęły się masowe szczepienia na Uniwersytecie Wrocławskim. Najpierw szczepieni są drugą dawką pracownicy naukowi, a od przyszłego tygodnia szczepieni będą studenci i pracownicy administracyjni. Wszystko odbywa się w Bibliotece Uniwersyteckiej. Dzięki przyjaciołom z Uniwersytetu Medycznego, którzy szczepienie prowadzą, na razie szczepimy po 500 osób dziennie. Od przyszłego tygodnia będzie to nawet 2,5 tysiąca. Dlatego ze szczepień w Bibliotece Uniwersyteckiej skorzystają nie tylko studenci Uniwersytetu Medycznego, ale także żacy z Politechniki. Zapraszamy też innych studentów Wrocławia – mówili dziś zgodnie rektorzy Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego.

To kolejna wspólna inicjatywa Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczelnie raz po raz pokazują, że współpraca układa się świetnie – prowadzone są podwójne studia na obu uczelniach, prowadzone wspólne badania – np. historyków i farmaceutów – a teraz wspólne szczepienia.

„I to nie jest nasze ostatnie słowo” – żartowali dziś rektorzy obu uczelni. Faktycznie udało się bardzo sprawnie zorganizować szczepienia. Dziś w wygodnych i przestronnych korytarzach Biblioteki Uniwersyteckiej zaszczepiono kilkaset osób. Każdego dnia będzie ich coraz więcej.

– W ciągu kilkunastu najbliższych dni zaszczepionych zostanie ponad 12 tys. członków wspólnoty akademickiej, z czego ponad 9 tys. stanowią studenci (około 37 proc. wszystkich) – wyliczał prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Priorytetem jest dla nas sytuacja powrotu w uczelniane mury od 1. października. Choć cały czas utrzymujemy zajęcia stacjonarne na kierunkach eksperymentalnych. Wielkie znaczenie ma to, że ci studenci mogą faktycznie przeprowadzać eksperymenty w laboratoriach, a nie tylko oglądać je na ekranie komputera – tłumaczy Wiszewski.

Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Medyczny z sukcesem zachowały (mimo pandemii) zajęcia w laboratoriach. Inne wyższe szkoły Wrocławia w większym stopniu przeszły na nauczanie zdalne. To nierzadko spotykało się z krytyką ich studentów – szczególnie tych kierunków, gdzie liczy się wiedza praktyczna.

– Dla nas priorytetem jest powrót wszystkich na studia na miejscu, we Wrocławiu – tłumaczył Wiszewski i dodawał: Nikogo do szczepień nie przymuszamy, ale szczepienie to dziś jedyny sposób na wygranie z pandemią.

Prof. Ponikowski dodawał, że na Uniwersytecie Medycznym niemalże nie dochodzi do zakażeń, odkąd znaczna większość pracowników i studentów jest zaszczepiona.

– To jest jedyna możliwość wygrania z wirusem – przekonywał rektor Uniwersytetu Medycznego. – Trzeba walczyć z nieprawdziwymi informacjami, które pojawiają się na temat szczepionek. Jako lekarz podkreślam: Bez przekonania młodych ludzi nie uda nam się wygrać z pandemią.

Najpierw drugą dawkę szczepionki otrzymają pracownicy akademiccy. Pierwszą dawką zostali zaszczepieni jeszcze w marcu. Zarówno wtedy jak i teraz zaszczepiono ich najbardziej dostępnym wówczas preparatem firmy AstraZeneca. Teraz studentów i pracowników administracyjnych Uniwersytet będzie szczepił jednym z preparatów opartych o technologię mRNA – Moderna lub BioNtech/Pfizer. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego pod koniec tygodnia otrzymają smsy z informacjami, kiedy maja stawić się na szczepienie.

– Chcielibyśmy, żeby wszyscy studenci zostali zaszczepieni drugą dawką przed wyjazdem do domu na wakacje. Chcemy rozpocząć nowy rok akademicki w grupie osób zaszczepionych – mówił rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski.

Uwaga!

Jeśli wcześniej deklarowałeś/aś chęć zaczepienia, ale w międzyczasie udało Ci się umówić się na termin bardziej pasujący – albo jesteś już zaszczepiony/na – wtedy prosimy o poinformowanie Dyrektor Generalnej Uniwersytetu Wrocławskiego o tym fakcie. Chodzi o to, by nie blokować kolejki innym chętnym do szczepień: dyrektor.generalny@uwr.edu.pl

Dodane przez: Tomasz Sikora

11 maja 2021