Flaga Ukrainy

Szkoła języka polskiego i kultury dla cudzoziemców pomaga Ukrainie

Szkoła Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, działająca od blisko 50 lat na Wydziale Filologicznym, organizuje wolontariat pod hasłem: „Uczę języka polskiego – pomagam Ukrainie!”. Blisko 130 osób wypełniło w ciągu kilku dni formularz zgłoszeniowy, obecnie wolontariusze są rozsyłani do różnych miejsc, by uczyć języka polskiego uchodźców ukraińskich.

Dzięki wsparciu doświadczonych lektorów Szkoły, pracowników i doktorantów Zakładu Językoznawstwa Stosowanego Instytutu Filologii Polskiej WF UWr już 14.03.2022 r. ruszają szkolenia metodyczne dla wolontariuszy UWr z zakresu podstaw nauczania języka polskiego dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dodatkowo 14.03.2022 r. rozpoczną się darmowe kursy języka polskiego dla uchodźców, które poprowadzą nasze lektorki oraz uczestniczki specjalności glottodydaktycznej studiów polonistycznych. Wszystko to w ramach wolontariatu.

Kursantkami są przede wszystkim matki i córki, którym udało się uciec z Ukrainy. Na lektoraty zapisało się 65 osób. Trzymamy za nie kciuki, bo nauka języka polskiego to nie lada wyzwanie!

Wszystkie prace koordynuje dyrektor Szkoły, dr hab. Anna Żurek.