Strona używa plików cookies więcej

Nauka / Wydarzenia

Sztuka okresu amarneńskiego

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na drugi z cyklu wykład towarzyszący aktualnej wystawie czasowej „Sztuka starożytnego Egiptu”. 9 kwietnia 2017 roku o godz. 12.00 w Oratorium Marianum kurator wystawy Patryk Chudzik przedstawi prezentację „Starożytny Egipt – sztuka okresu amarneńskiego”, a po wykładzie oprowadzi po wystawie.

Pod koniec sprawowania rządów przez Amenhotepa III, jednego z władców XVIII dynastii, rozpoczął się powolny proces zmian w wierzeniach religijnych, które miały na celu zmniejszenie pozycji boga Amona na rzecz mało znanej widzialnej postaci boga słońca – Atona. Reformy religijne pozostawiły wyraźny ślad w sztuce egipskiej, głównie w wizerunkach panującego. Apogeum tych zmian nastąpiło w czasach jego następcy – Amenhotepa IV, który przyjął imię Echnaton.

Sztuka okresu amarneńskiego, jak określany jest czas sprawowania władzy przez Echnatona oraz jego bezpośrednich następców, obejmowała zarówno nienaturalne wyobrażenia władcy, których charakter wynikał najprawdopodobniej z głęboko zakorzenionych aspektów ideologicznych, z drugiej natomiast w pełni naturalne przedstawienia członków rodziny królewskiej, jak słynne popiersie Nefertiti oraz osób prywatnych, ukazujące w najdrobniejszych szczegółach cechy anatomiczne. To połączenie widoczne w sztuce czasów panowania Echnatona i jego następców sprawiło, iż w tym okresie powstały jedne z najpiękniejszych wyobrażeń ludzkich, jakie obecnie znamy.

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

Popiersie Nefertiti
Popiersie Nefertiti, Egipt, XVIII dynastia (ze zbiorów Neues Museum w Berlinie) Ilustracja za: https://en.wikipedia.org/wiki/Nefertiti#/media/File:Nofretete_Neues_Museum.jpg

Dodane przez: Urszula Bończuk-Dawidziuk

5 Kwi 2017

ostatnia modyfikacja: 25 Kwi 2017