Kandydaci / Nauka

Szukamy amerykańskiego samolotu na Dolnym Śląsku (film)

Prawnicy z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii wspólnie ze studentami Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych, a szczególnie archeologii w czasie wakacji rozpoczną unikatowy projekt. Na zlecenie i we współpracy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych będą na Dolnym Śląsku poszukiwać amerykańskiego samolotu z drugiej wojny światowej. Amerykanie wiedzą, że latająca forteca została zestrzelona nad obecnym Dolnym Śląskiem. Poszukiwane są szczątki samolotu – ale także – co najważniejsze dla Departamentu Obrony USA – także ciała zabitych lotników. To ważne zadanie pokazuje, że studenci archeologii i prawnicy na co dzień nie tylko siedzą z nosami w książkach. Biorą udział także w tak spektakularnych i ważnych poszukiwaniach.

Jest marzec 1945 roku amerykański bombowiec B-17 „Latająca Forteca” wraca z misji z bazy we Włoszech. Leciał do Zagłębia Ruhry bombardować tamtejsze cele wojskowe. Wracając został zestrzelony i runął w okolicach Jordanowa na Dolnym Śląsku. Tak w dużym zarysie wygląda kontekst historyczny.

To co wiadomo – to fakt, że przeżyło dwóch żołnierzy z 10 osobowej załogi „Latającej Fortecy”. Wszyscy wyskoczyli z tego samolotu, który rozbija się na polu w okolicach Jordanowa.

Amerykańska agencja rządowa DPAA, która zajmuje się poszukiwaniami żołnierzy poległych na różnych frontach od drugiej wojny aż po Afganistan, w 2019 roku była na Dolnym Śląsku i zlokalizowali miejsce katastrofy.

Znaleziono wówczas fragmenty tego samolotu, natomiast nie odnaleziono ludzkich szczątków co budzi pewną konsternację. Co się stało z ośmiu osobową załogą, która zdążyła wyskoczyć przed katastrofą na spadochronach?

Z powodu Covidu w ubiegłym roku amerykanie nie mogli przylecieć do Polski, natomiast przylatują 26 lipca i tu pojawia się nasza rola. Uniwersytet Wrocławski został zaproszony do współpracy przy pracach badawczych, które rozpoczną się 26 lipca i będą trwały do końca sierpnia.

Wezmą w tym udział studenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedra Kryminalistyki Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii.

Samolot B17 szukany przez UWr
A low angle shot of a B-17 bomber plane from WWII captured on an airbase on a sunny day

Kryminalistyka i nauki sądowe jest tą dyscypliną nauki która radzi sobie świetnie z oględzinami na miejscach katastrof masowych w tym katastrof lotniczych,
Zadaniem ekspertów kryminalistycznych z Uniwersytetu Wrocławskiego będzie wsparcie Amerykanów w poszukiwaniach in situ. Studenci i pracownicy UWr przygotowują się do konkretnych działań terenowych, które będą miały na celu zlokalizowanie wraku samolotu czy tego co z niego zostało, ale przede wszystkim to co najbardziej interesuje stronę amerykańską to jest odnalezienie poległych żołnierzy.

Na pewno ważne będą także badania archiwalne – czy lokalna prasa, czy zapiski w materiałach źródłowych w okolicznych miejscowościach coś mówią o zestrzeleniu B17? Studenci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego będą także weryfikować relacje świadków, którzy przeżyli tę katastrofę.

To będzie pole współpracy polsko amerykańskiej, bo na Uniwersytecie Wrocławskim powołane zostały w 2012 roku międzywydziałowe studia podyplomowe archeologii sądowej pomiędzy Wydziałem Historycznym i Wydziałem Prawa. Na tym kierunku kształcimy od kilku lat ekspertów w tym zakresie.

Archeologia sądowa m.in. właśnie zajmuje się badaniami tego typu zdarzeń. amerykańskie poszukiwania, to okazja, by teorię skonfrontować z konkretnymi działaniami, które rozpoczną się już za chwilę bo pod koniec lipca.

Jeśli poszukiwania zakończą się odnalezieniem samolotu, spróbujemy opowiedzieć całą tą historię i przygotować się w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu wystawę opisującą losy żołnierzy i ich samolotu, który rozbija się na terenie Dolnego Śląska 22 marca 1945 roku.

Dodane przez: Tomasz Sikora

5 lip 2021