Ludzie / Wydarzenia

Tadeusz Taube patronem Katedry Judaistyki

Katedra Judaistyki działająca na Wydziale Filologicznym wraz z początkiem lutego zyskała nowego patrona – Tadeusza Taubego. O nowym patronie pisze kierujący Katedrą prof. Marcin Wodziński.

Tadeusz Taube wielokrotnie odwiedzał Wrocław. Na zdjęciu od lewej: Vilja Fussell, Anita Friedman, Tadeusz Taube i Shana Penn przed gmachem głównym UWr podczas jednej z wizyt we Wrocławiu. Fot. ze zbiorów Katedry Judaistyki

Tadeusz Taube urodził się w 1931 r. w Krakowie. Z Polski wyjechał wraz z rodziną tuż przed II wojną światową. Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Stanforda, potem przez wiele lat prowadził działalność gospodarczą i filantropijną, ale pozostawał też związany z macierzystą uczelnią. Wśród najbardziej spektakularnych jego dokonań filantropijnych było utworzenie Taube Center for Jewish Studies na Uniwersytecie Stanforda – jednego z najlepszych współczesnych ośrodków studiów judaistycznych na świecie, a także wieloletnie wspieranie i udział w działalności tej jednostki. Taube jest też twórcą i przewodniczącym Stanfordzkiego Instytutu Badań nad Polityką Gospodarczą oraz członkiem zarządu Instytutu Hoovera. Uniwersytet Stanforda uhonorował Taubego, nadając jego imię tamtejszemu Centrum Studiów Żydowskich. Wrocławska Katedra Judaistyki jest więc drugą jednostką uniwersytecką badającą historię i kulturę Żydów noszącą jego imię.

W Polsce Tadeusz Taube jest znany przede wszystkim jako jeden z inicjatorów i wieloletni współpracownik Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, jako jeden z dwóch największych darczyńców tego muzeum, członek Rady Muzeum oraz inicjator i współtwórca prowadzonych przez nie programów akademickich. Jest też twórcą Działu Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. W 2004 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, a w 2007 r. mianowany konsulem honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w San Francisco. Był też wielokrotnie odznaczany przez inne instytucje akademickie, w tym Uniwersytet Hebrajski.

Tadeusz Taube jest też od wielu lat przyjacielem uniwersyteckiej Katedry Judaistyki (wcześniej Zakładu Studiów Żydowskich w Instytucie Filologii Polskiej). Od lat wspomaga działalność wydawniczą, bardzo wydatnie pomógł w tworzeniu biblioteki zakładowej, zarówno działaniami organizacyjnymi, jak i finansowo. Zapraszał również pracowników i doktorantów Katedry do Stanów Zjednoczonych oraz pomagał organizować spotkania naukowe, wykłady i sympozjum naukowe, dzięki którym prowadzone we Wrocławiu na UWr badania były prezentowane m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davies, Graduate Theological Union w Berkeley oraz na Uniwersytecie Stanforda w tamtejszym Taube Center for Jewish Studies. W ostatnim roku dwoma bardzo znacznymi grantami kapitałowymi Taube – za pośrednictwem Fundacji jego imienia – finansował znaczną część przygotowywanego właśnie remontu nowej siedziby Katedry, którą będzie część budynku na ul. św. Jadwigi 3/4, czyli do niedawna gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej na Wyspie Piasek.

prof. Marcin Wodziński, kierownik Katedry Judaistyki

Więcej o Katedrze i tradycji badań judaistycznych w artykule Agaty Sałamaj „Breslau, Żydzi i Woronczak” oraz na stronie www.judaistyka.uni.wroc.pl

Dodane przez: Kamilla Jasińska

31 Mar 2017