„Teatr/nie-Teatr” Tobiasza Papuczysa

Tobiasz Papuczys, teatrolog, filmoznawca i nauczyciel z Instytutu Filologii Polskiej UWr to także utalentowany fotograf. Jego czarno-białe, mocne w wyrazie zdjęcia, opowiadające o teatrze – ale nie tylko – będzie można zobaczyć na wystawie „Teatr/nie-Teatr” w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). 10 listopada odbędzie się wernisaż wystawy, podczas którego autor wygłosi  wykład pt. „Performatywność fotografii”. Wystawa potrwa do 15 grudnia 2018 r.

Autor o wystawie:
„Teatr (podobnie zresztą jak fotografia) jest medium, które potrafi niemalże od razu zareagować na postępujące zmiany społeczne i nierzadko staje się narzędziem tych zmian. Z tego powodu, gdy zachodzi taka potrzeba, przestaje być sztuką, a staje się forum, na którym diagnozowane są zepchnięte zazwyczaj na margines dyskursu problemy – wszelkie tabu, fobie, lęki. Funkcja estetyczna teatru jest w dużej mierze jego funkcją dodatkową.

Prezentowany cykl, którego tematem jest przede wszystkim ludzkie zagubienie i samotność, składa się ze zdjęć wykonanych zarówno w teatrze, jak i w przestrzeni ulicznej. To zestawienie służy pokazaniu, że granica między sztuką a życiem obecnie w zasadzie nie istnieje (i być może nigdy nie istniała). Współczesne widowiska coraz częściej czynią z odbiorcy performera, choć niekoniecznie należy to zjawisko rozumieć jako realną fizyczną interakcję z publicznością, chodzi raczej o uruchomienie procesów mentalnych. Przedstawione na wystawie fotografie zwracają uwagę na współczesną relację między aktorem i widzem, która w dzisiejszej postmodernistycznej rzeczywistości oparta jest przede wszystkim na współodczuwaniu wzajemnej (cielesnej) obecności, a nie na (intelektualnym) porządku reprezentacji. Warto również przy tej okazji spróbować odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Na ile teatr odzwierciedla zachowania społeczne, a na ile ludzkie zachowanie czerpie z estetyki współczesnych widowisk i to nie tylko teatralnych?

Zdjęcia wykonałem między 2015 a 2018 rokiem. Mam nadzieję, że choćby w małym stopniu oddają zmieniające się w tych latach nastroje społeczne związane z wydarzeniami nie tylko we Wrocławiu, ale i w całej Polsce.”

Tobiasz Papuczys (ur. 1985) – teatrolog i filmoznawca, wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej UWr, gdzie prowadzi zajęcia z filmu, teatru i współczesnej kultury audiowizualnej. Opiekun Studenckiego Koła Naukowo-Teatralnego, współautor specjalności filmoznawstwo na kierunku filologia polska. Od 2011 r. pracuje również w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Niezależny krytyk teatralny, publikował m.in. w „Nowej Sile Krytycznej”, „Notatniku Teatralnym”, „Studiach Filmoznawczych”, „nietak!t”, „Didaskaliach”. W latach 2014-2018 Sekretarz Redakcji rocznika naukowego Studia Filmoznawcze (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego). Konsultant artystyczny Cloud Theater (spektakle: Technologia jest Istotą i Don K.), członek kolektywu artystycznego Cloud Collective. Kurator wystaw fotograficznych. Fotograf, finalista III Konkursu Fotografii Teatralnej (2017) oraz IV Konkursu Fotografii Teatralnej (2018) organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, Teatrze, Didaskaliach, Dwutygodniku, Nietakcie, Gazecie Wrocławskiej.

Dodane przez: Agata Kreska

9 Lis 2018