Strona używa plików cookies więcej

Konferencje / Nauka / Wydarzenia

Teatr zwierciadłem duszy. Relacja z konferencji

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Teatr zwierciadłem duszy” została zorganizowana przez Koło Inicjatyw Twórczych z Instytutu Psychologii UWr we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu.

Konferencję wyróżniał interdyscyplinarny charakter. Wzięli w niej udział m.in. aktorzy, psycholodzy, kulturoznawcy i filolodzy, którzy wspólnie analizowali związki łączące psychologię z teatrem. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć filmową prezentację pracy teatralnej fundacji Jubilo w środowiskach marginalizowanych oraz spektakl przedstawiający działania Środowiskowego Domu Samopomocy „Opieka i Troska”. Także inne projekty oraz wykłady wyraźnie potwierdziły, że psychologia i teatr sprawdzają się w tych samych przestrzeniach: poznawaniu siebie, wyrażaniu emocji, pogłębianiu autorefleksji czy wreszcie terapii.

Pierwszy dzień konferencji – 20 maja – minął pod znakiem prezentacji autorskich projektów i badań (prof. Bożeny Klimczak Z PWST „Taniec obrazem myśli i emocji”, prof. Barbary Mróz z UO „Twórczość aktorska w świetle psychologicznych badań nad osobowością i hierarchią wartości”, prof. Izabeli Jeżowskiej z PWST „Znaczenie wyobraźni i elementów wizualizacji w wybranych metodach pracy z głosem”, dr Moniki Braun z UWr „Wybrane aspekty ekspresji aktorskiej jako technika w teatrze życia codziennego”, dr Doroty Chmielewskiej-Łuczak z UWr „ Larp a psychologia”, mgr Justyny Kowal z UWr  „Chciałam tylko robić filmy w trudnych czasach. Leni Riefenstahl i mechanizm wyparcia”, mgr Łukasza Stecko „Kim Jestem i jak być kimś innym? -projekt ALBA Emotions”, mgr Agnieszki Rozpędowskiej z UWr „Czy można rozwijać twórczość? Efekty udziału treningu twórczego myślenia w kontekście doświadczeń uczestników programu Odyseja Umysłu”, Pameli Płachtij z UWr  „Terapeutyczne aspekty pracy z osobami doświadczającymi choroby psychicznej”).

Dzień drugi wypełniły przede wszystkim warsztaty: ”Między teatrem a performensem – zabawy i rytuały sceniczne”, prowadzony przez Aleksandrę Bujalską, oraz „Po prostu improwizuj – warsztaty improwizacji”, prowadzone przez Jakuba Tabisza.

Dodane przez: Michał Raińczuk

23 maja 2017

ostatnia modyfikacja: 12 Cze 2017