Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Tobiasz Papuczys nagrodzony za zdjęcia

Wybrano najlepsze teatralne zdjęcia sezonu 2017/2018. Wśród zwycięzców znalazł się Tobiasz Papuczys z Instytutu Filologii Polskiej UWr.

Na IV edycję Konkursu Fotografii Teatralnej ogłoszonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wpłynęło 1400 prac. Oceniane są one w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” oraz „zestaw dokumentacyjny ze spektaklu”. W tej drugiej kategorii jury zdecydowało się przyznać dwie równorzędne, pierwsze nagrody. Jedną z nich zdobył Tobiasz Papuczys za dokumentację fotograficzną do spektakli „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu” ze Studia Matejka i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, „Państwo”, Teatru Polskiego w Podziemiu, oraz „Don K.” z Cloud Theater. Oprócz tego Papuczys zdobył wyróżnienie także w pierwszej kategorii – za zdjęcie „Camille” z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Doceniono „wszechstronność i wyjątkowe umiejętności w dokumentowaniu działań scenicznych oraz za twórczą pracę nad uchwyceniem nietypowych projektów teatralnych” oraz „wyrazistość wizerunku polskiej sceny (nie tylko teatralnej)” (z uzasadnień nagród).

– Estetyczna funkcja teatru staje się współcześnie jedynie jego funkcją dodatkową – mówi autor o swoich zdjęciach. – Staram się, aby było to widoczne na moich zdjęciach i mam nadzieję, że czasem wyrwane z teatralnego kontekstu fotografie potrafią nabierać dodatkowych znaczeń i odzwierciedlać to, co dzieje się obecnie w naszej przestrzeni publicznej. W zasadzie nie widzę w tej chwili większej różnicy tematycznej między fotografowaniem na ulicy a fotografowaniem w teatrze. W obu przypadkach doświadczamy tych samych, często skrajnych, społecznych emocji.

Tobiasz Papuczys jest teatrologiem i filmoznawcą, wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej UWr, gdzie prowadzi zajęcia z filmu, teatru i współczesnej kultury audiowizualnej. Opiekuje się Studenckim Kołem Naukowo-Teatralnym, jest współautorem specjalności filmoznawstwo na kierunku filologia polska. Od 2011 r. pracuje również w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dwutygodniku”, „Nietakcie”, „Gazecie Wrocławskiej”.

https://www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

fot. główne: Marta Sosnowska

Dodane przez: Agata Kreska

18 Gru 2018

ostatnia modyfikacja: 4 Kwi 2019