Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Transcribathon już w styczniu

Jeżeli jesteś uczniem szkoły średniej, chcesz poznać bogate dziedzictwo kulturowe Europy i wnieść wkład w jej cyfrową postać przyłącz się do wyścigu Transcribathon aby przepisać, opatrzyć adnotacjami i oznaczyć na mapie treści cyfrowe z kolekcji portalu Europeana.

Transcribathon jest internetową platformą służącą wzbogacaniu europejskiego cyfrowego dziedzictwa kulturowego. Jej celem jest zaangażowanie opinii publicznej w przepisywanie i opisywanie zdigitalizowanych przedmiotów zgromadzonych w bibliotekach, archiwach i muzeach z całej Europy. Informacje, które wcześniej były dostępne tylko w formatach graficznych, mogą teraz zostać przekształcone w tekst i dane zrozumiałe przez komputery. Transkrypcja i wzbogacanie danych otwierają nowe możliwości włączenia cyfrowego, umożliwiając tłumaczenie tekstu i danych oraz ich automatyczną konwersję na dźwięk, dotykową grafikę i alfabet Braille’a.

Za pośrednictwem Kuratora Dolnośląskiej Oświaty do współzawodnictwa zostały zaproszone zespoły ze szkół średnich i technicznych z Dolnego Śląska. Organizatorem wydarzenia jest Dolnośląskie Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność”. Pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej zostali zaproszeni do współpracy jako wsparcie merytoryczne z racji organizowania procesów transkrypcji przy budowie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego. BCUWr jest partnerem Europeany i wszystkie zasoby cyfrowe udostępniane w UWr za pośrednictwem BCUWr są agregowane oraz indeksowane w portalu https://www.europeana.eu/portal/pl.

Transcribathon odbędzie się w dniach 24-25 stycznia w Dolnośląskim Stowarzyszeniu Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność” przy pl. Solidarności 1/3/5 (I piętro, sala 105).

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

14 Sty 2020

ostatnia modyfikacja: 27 Sty 2020