Trwa nabór zgłoszeń na Światowy Kongres Polonistów 2020

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza do uczestnictwa w VII Światowym Kongresie Polonistów, który odbędzie się 25-27 czerwca 2020 roku pod hasłem „Polonistyka światowa – archiwa i współczesność”. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 marca 2020 roku.

Tematyka Kongresu związana będzie z wykorzystaniem archiwów – w tym nowoczesnych archiwów cyfrowych – do prac badawczych, a także z problematyką wielojęzyczności, migracji i przekładów na języki obce.

Propozycje zagadnień:

• archiwa tajne, odtajnione, prywatne i zaginione, utracone oraz niedostępne
  • archiwalia literackie i językowe jako dziedzictwo kulturowe
  • zasoby cyfrowe jako źródło materiałów badawczych (np. tekstów mówionych i pisanych)
  • ochrona materialnego dziedzictwa kulturowego
  • współczesna polonistyka a kultura pamięci
  • polszczyzna w sytuacji dwu- i wielojęzyczności
  • polonica rozproszone po świecie – ich opis i charakterystyka jako źródeł wiedzy o kulturze polskiej
  • historia ośrodków polonistycznych na świecie – ich twórcy, kierunki i szkoły badawcze
  • dydaktyka języka polskiego jako obcego
  • język polski pokoleń migrantów – utrata i odzyskiwanie języka polskiego w warunkach migracji
  • promocja i popularyzacja języka polskiego i kultury polskiej
  • przekład i mechanizmy recepcji

Językiem Kongresu będzie język polski. Więcej informacji znaleźć można na stronie Kongresu kongrespolonistow2020.uni.wroc.pl oraz na Facebooku.

Dodane przez: Aleksandra Draus

23 Sie 2019