Strona używa plików cookies więcej

Konferencje / Ludzie / Nauka / Wydarzenia

(TY)DZIEŃ KOBIET W IPS

Marzec jest miesiącem kobiet. Kojarzy się z początkiem wiosny, budzeniem do życia, wypuszczaniem nowych pędów i płodnością. Tradycyjnie marzec łączy się wiec z iune czyli pierwiastkiem żeńskim. W związku z tym w marcu kobiety mogły i mogą liczyć na szczególną uwagę, a symboliczna data 8 marca stała się w wielu krajach kulturowym synonimem afirmacji kobiet i kobiecości. Warto jednak pamiętać, że marzec jest też miesiącem budzenia się świadomości kobiet i ich emancypacji z ograniczeń tradycyjnej roli płciowej. W wielu krajach odbywają się w tym czasie spotkania, prelekcje i zgromadzenia uliczne, poświęcone problemom i tożsamości współczesnych kobiet, ich pozycji społecznej i barierom, na jakie wciąż napotykają w życiu prywatnym i zawodowym. Dzień Kobiet to jedynie punkt na mapie wielu wydarzeń dedykowanych w marcu kobietom i kobiecości.

Studenckie Koło Naukowe „Genderówka” oraz Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają z tej okazji na Tydzień Kobiet. W dniach 4 – 8 marca będzie można uczestniczyć w otwartych wykładach popularnonaukowych dotyczących kobiet i kobiecości. Będziemy mówić o feminizmie, kobietach w psychoterapii, realiach tożsamości współczesnych kobiet , profilaktyce nowotworów u kobiet, a także samym Dniu Kobiet i jego zmieniającym się społecznym znaczeniu i odbiorze. To oczywiście tylko niektóre z zagadnień, które zamierzamy poruszyć na naszych spotkaniach z prelegentkami, zachęcając do dyskusji z publicznością.

Wydarzeniem inaugurującym Tydzień Kobiet będzie spotkanie z Katarzyną Barczyk czyli Lady Pasztet, blogerką, influencerką, popularyzatorką feminizmu, feministką. Chcemy z nią porozmawiać o feminizmie, o tym czym dziś jest, czy jest potrzebny, jakie są jego blaski i cienie, a także czy może być przydatną perspektywą w praktyce i badaniach psychologicznych.

Przewidujemy również spotkania warsztatowe dotyczące samobadania piersi jako niezwykle ważnego aspektu profilaktyki raka piersi. W międzyczasie trwać będzie również wystawa plakatów popularyzujących herstorię kobiet w psychologii. Będziemy też rozdawać okolicznościowe wlepki na Dzień Kobiet i być może będą jeszcze jakieś niespodzianki, które możecie śledzić na stronie fejsbukowej „Genderówki” i stronie Instytutu Psychologii UWr oraz w wydarzeniach na fejsbuku:

https://www.facebook.com/events/305798843624043/

https://www.facebook.com/events/374733116656262/

Program wydarzenia:

poniedziałek, 4 marca 2019

18.00

Feminizm. Chcesz o tym porozmawiać? Spotkanie z Katarzyną Barczyk – Lady Pasztet. Aula Instytutu Psychologii.

wtorek, 5 marca 2019

15.00

Pacjentki i psychoterapeutki. Potrzeby i zasoby w terapii. Wykład dr Bianki Lewandowskiej. s. 22 IPs.

środa, 6 marca 2019

11.00

Telenowela, czy historia alternatywna? O różnych pomysłach na kobiecą tożsamość. Wykład dr Bogny Bartosz. s. 22 IPs.

czwartek, 7 marca 2019

11.00

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Nowotwory u kobiet. Wykłady dr Aliny Żurek oraz mgr Kamilii Majchrzak. s. 32 IPs

11.45

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Warsztat z samobadania piersi prowadzony przez Wandę Myszczyszyn. s. 32 IPs. Zapisy.

piątek, 8 marca 2019

16.00

8 marca. Święto, czy manifest kobiet? Próba analizy. Wykład dr Katarzyny Serafińskiej. s. 22 IPs.

Serdecznie zapraszamy!

Dodane przez: Agata Sałamaj

19 Lut 2019

ostatnia modyfikacja: 8 Mar 2019