Tydzień Konfucjusza. Odkryj tajemnice języka chińskiego

Sztuka kaligrafii, rozmowy w egzotycznym języku, sztuka wycinania papieru jianzhi – to jedne z wielu atrakcji, jakie od 14 do 18 września czekają na miłośników chińskiej kultury w trakcie Tygodnia Konfucjusza. W tym roku po raz pierwszy, ze względów epidemicznych, wszystkie wydarzenia odbędą się w całości on line.

–  Konfucjusz urodził się 25 dnia VIII miesiąca księżycowego, co odpowiada 28 września naszego rzymskiego kalendarza. W ubiegłych latach organizowaliśmy z tej okazji Dzień Konfucjusza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną zamiast otwartego, jednodniowego wydarzenia chcemy zaproponować Tydzień Konfucjusza, pięć krótkich audycji transmitowanych online przez cały tydzień od 14 do 18 września. Początek zawsze o  godzinie 18.00 – mówi Magdalena Wiszowata z Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest organizatorem wydarzenia.

Tydzień Konfucjusza rozpocznie się 14. września o godz. 18 wykładem inauguracyjnym o Wrocławiu i Chinach oraz o Polakach i Xiamen. We wtorek uczestnicy dowiedzą się, jak jak poprawnie wymawiać chińskie wyrazy zapisane łacińską transkrypcją zwaną pinyin. W środę organizatorzy zapraszają na konwersacje w języku chińskim. Nauczą wszystkich podstawowych fraz w tym języku. Czwartek będzie dniem chińskich znaków a w piątek odbędzie się pokaz chińskiej kaligrafii i sztuki wycinania papieru jianzhi.

–  Po wtorkowych zajęciach będzie wiadomo, jak poprawnie wymówić jianzhi. A jakie znaczenie mają znaki 剪紙 dowiedzieć się będzie można na całorocznych zajęciach z języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim – dodaje Magdalena Wiszowata.

Wszystkie wydarzenia Tygodnia Konfucjusza (14-18.09.2020) odbędą się w online na platformie zoom. Link do wydarzenia https://zoom.us/j/96656661814

Zapraszamy!

Instytut Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim działa już 10 lat. Jest jedną z trzystu tego typu jednostek, działających na całym świecie. Instytut zajmuje się nie tylko nauczaniem języka chińskiego, to także miejsce, które przybliża Wrocławianom chińską kulturę. Działania popularyzatorskie Instytutu Konfucjusza są szczególnie widoczne w trakcie obchodów Chińskiego Nowego Roku, Święta Latarni czy warsztatów kaligrafii i konstruowania lampionów, odbywających się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Więcej o Instytucie Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego możecie przeczytać w artykule Nowa siedziba Instytutu Konfucjusza.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

11 Wrz 2020