Uniwersytet Wrocławski gra z WOŚP

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już 12 stycznia. Podczas tej edycji fundacja zbiera środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Wsparcie przeznaczone będzie przede wszystkim dla takich dziedzin medycyny dziecięcej jak: chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Uniwersytet Wrocławski także dołącza się do akcji!

Podczas tej edycji UWr oferuje dwie specjalne licytacje, w których można wziąć udział na portalu aukcyjnym Allegro.

Wykład noblowski z autografem Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk 10 grudnia odebrała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018 r. Wcześniej, 7 grudnia, w Sztokholmie wygłosiła wykład noblowski „Czuły narrator”. Przemowa spotkała się z długim aplauzem zgromadzonych, a komentatorzy zgodnie twierdzili, że była niezwykła i bardzo poruszająca.

Dziennikarze uchwycili moment, gdy Noblistka śpieszy na odczyt – a tekst wykładu niesie w teczce z logo „Uniwersytetu Wrocławskiego” (widoczny np. na stronie PAP). I taką właśnie teczkę, z kopią wykładu – a przede wszystkim – z autografem Noblistki, można wylicytować, jednocześnie wspierając 28. finał WOŚP.

Aukcja jest dostępna na stronie Allegro.

„Hirszfeldowie” Urszuli Glensk z dedykacją autorki

„Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” napisała prof. Urszula Glensk z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Po wygranej licytacji będzie można zażyczyć sobie jedynej w swoim rodzaju, personalizowanej dedykacji od Autorki.

Książka opisuje medyczną drogę Ludwika Hirszfelda, wybitnego lekarza, światowej sławy immunologa, kandydata do Nagrody Nobla – oraz jego żony Hanny, także wybitnej lekarki, twórczyni wrocławskiej szkoły pediatrycznej.

„Fascynująca i niezwykle treściwa biografia genialnego polskiego immunologa, którego życie i praca naukowa ściśle splatały się z historią Polski pierwszej połowy XX wieku” – pisała o tej pozycji Olga Tokarczuk.

Ludwik Hirszfeld do Wrocławia przybył wraz z żoną po ciężkich przeżyciach wojennych w lipcu 1946. Otrzymał zadanie utworzenia Wydziału Lekarskiego na powstającej właśnie nowej polskiej uczelni. Został pierwszym dziekanem Wydziału Lekarskiego i kierownikiem Katedry Mikrobiologii i Immunologii. Utworzył także Zakład Mikrobiologii Lekarskiej, którym kierował przez 9 lat, doprowadzając tuż przed swoją śmiercią do przekształcenia go w Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej, który nosi dziś jego imię. Do największych osiągnięć Ludwika Hirszfelda należy odkrycie (we współpracy z E. von Dungerem) w 1910 roku zasad dziedziczenia grup krwi oznaczonych przez niego jako A, B i 0. Jego zasługą jest też wprowadzenie uznanej przez światowe instytucje w 1927 tej właśnie nomenklatury grup krwi, którą posługujemy się do dzisiaj.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz do Nagrody Moczarskiego.

Aukcja jest dostępna na stronie Allegro.

Samorząd Studentów UWr także bierze udział w tej edycji WOŚP. Licytować można m.in. oprowadzanie po gmachu głównym UWr przez rektora prof. Adama Jezierskiego, udział w programie prof. Jana Miodka „Słownik Polsko@Polski” czy lekcję gry na gitarze. Wszystkie aukcje samorządu dostępne są na stronie Allegro.

Serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji aukcji Pani Profesor Urszuli Glensk.

Dodane przez: Agata Kreska

10 Sty 2020