UWr i Ossolineum podpisały umowę o współpracy

18 listopada 2021 r. dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Artur Błażejewski i Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, dr Adolf Juzwenko, podpisali umowę o współpracy.

podpisanie umowy
Podpisanie umowy o współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego i Ossolineum, fot. Dominika Hull

Prof. Artur Błażejewski definiuje pola wspólnych działań i założenia umowy: “Zakład Narodowy im. Ossolińskich to bez wątpienia jedna z najstarszych i wciąż najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Znajdują się tam nie tylko liczne dokumenty, archiwa prywatne i instytucjonalne, zabytki literatury i źródła historyczne. To także ogromne zbiory numizmatyczne, sfragistyczne, falerystyczne, jak również zbiory zabytków archeologicznych, dzieł sztuki, dawnej muzyki (kolekcja unikatowych zapisów nutowych), zbiory kartograficzne i przede wszystkim jedna z największych w naszym kraju bibliotek naukowych.

Profesjonalna kadra Ossolineum sprawnie zabezpiecza zbiory, które wciąż intensywnie się powiększają poprzez zakupy, darowizny, decyzje konserwatorskie. Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a w szczególności jego „kampus ul. Szewskiej” dysponuje doskonałymi zespołami naukowców, którzy pomogą w opracowywaniu zbiorów, upublicznianiu ich i wprowadzaniu do obiegu naukowego. Zabytki są wtedy naprawdę wartościowe, jeśli wiedza o ich istnieniu jest upowszechniana w społeczeństwie a ich zalety są znane w środowisku naukowym.

Planujemy wspólne projekty badawcze i badawczo-dydaktyczne. Ossolineum to doskonałe miejsce na praktyki zawodowe naszych studentów a także potencjalny pracodawca naszych absolwentów. Już teraz duża część zespołu wywodzi się z naszego Wydziału. Liczymy, że wspólne działania zwiększą nasze szanse na pozyskiwanie funduszy na badania, umożliwią naszym pracownikom i studentom dostęp do licznych, ciekawych i nieznanych szerzej źródeł, przez co nasza dydaktyka i badania staną się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Dzisiejsze czasy to czasy działań zespołowych, dla dobra społeczeństwa, społeczności lokalnej i środowiska naukowego.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

19 lis 2021