Uniwersytet Wrocławski świętuje Nobla Olgi Tokarczuk

W piątek, 11 października, tuż po otrzymaniu wiadomości o literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk, Uniwersytet Wrocławski postanowił uczcić ten wielki sukces.

Zaproszenie na spontanicznie zorganizowane wspólne świętowanie przyjęło ok. 100 osób, przyjaciół i fanów twórczości Olgi Tokarczuk, w tym uniwersyteckie władze z rektorem, prof. dr hab. Adamem Jezierskim, na czele. Gospodarzem oficjalnej części był dziekan Wydziału Filologicznego, prof. dr hab. Marcin Cieński, a mini-wykład na temat twórczości noblistki („Nieufność wobec zastanego. O pisarstwie Olgi Tokarczuk”) wygłosiła prof. Urszula Glensk. Następnie fragmenty „Ksiąg Jakubowych” przeczytała aktorka, reżyserka i nauczycielka akademicka Monika Braun, a prof. Janusz Degler spontanicznie podzielił się osobistymi wspomnieniami m.in. ze spotkań z Olgą Tokarczuk w osiedlowym dyskoncie. Wspólne radosne świętowanie podczas nieoficjalnej części spotkania przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych.

Gospodarzem i organizatorem wydarzenia była Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego. Wybór miejsca był nieprzypadkowy: pisarka wielokrotnie gościła w nowej siedzibie Katedry na Piasku, żywo interesuje się badaniami tam prowadzonymi, a u jednego z lektorów uczyła się języka hebrajskiego.

Dodane przez: Michał Raińczuk

15 Paź 2019