Uniwersytet Wrocławski wysoko w globalnych rankingach

W ostatnich edycjach dwóch rankingów - oceniających światowe uczelnie oraz ich widoczność w sieci - UWr zajął wysokie, piąte miejsce wśród polskich szkół wyższych. Ta pozycja świadczy o utrzymaniu nieustannie wysokiego poziomu naszej uczelni na różnych płaszczyznach.

Ranking „Webometrics Ranking of World Universities” wskazuje najbardziej widoczne w internecie uczelnie na całym świecie. Ocenia ponad 20 tys. szkół wyższych, w tym ponad 400 uczelni polskich.

Obecność w sieci w XXI wieku jest niezbędna – a widoczność – bardzo ważna. UWr pod tym względem wypada coraz lepiej, w tej edycji uplasowaliśmy się na piątym miejscu wśród polskich uczelni (w poprzedniej edycji – na szóstym), w skali całego świata – na 648.

W czołówce polskich uczelni pod względem widoczności w sieci znalazły się, kolejno: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Najlepsi na świecie to Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology.

Twórcy rankingu, Cybermetrics Lab, grupa badawcza z Consejo Superior de Investigaciones Científicas, oceniają zarówno ilość treści w internecie (strony i pliki), ich widoczność i wpływ, czyli liczbę cytowań stron. W tej kategorii UWr jest zresztą drugą uczelnią w Polsce – po Uniwersytecie Warszawskim.

Ranking dostępny jest na stronie Ranking Web of Universities.

Ranking „Best Global Universites”, tworzony jest przez U.S. News & World Report , amerykańską firmę, która działa w branży medialnej prawie sto lat. Ocenia on ponad 1200 uczelni z ponad 60 krajów.

Uniwersytet Wrocławski po raz kolejny znalazł się na piątym miejscu (778. na świecie) wśród polskich uczelni. Przed UWr znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza. Najlepsi na świecie to Uniwersytet Harvarda, Massachusetts Institute of Technology oraz Uniwersytet Stanforda.

Ranking tworzony jest w oparciu o kilkanaście wskaźników, m.in. wyniki badań naukowych, cytowania oraz globalny i lokalny prestiż.

Ranking dostępny jest na stronie U.S. News & World Report.

Dodane przez: Agata Kreska

5 Lis 2018