UNIWROCLAVICA! Wybraliście nazwę fontu UWr

„Twój post wzbudza większe zainteresowanie niż 95% innych postów Uniwersytetu Wrocławskiego”. Co tak przykuło uwagę? Głosowanie na nazwę nowego kroju pisma, który specjalnie dla Uniwersytetu Wrocławskiego zaprojektował jeden z czołowych polskich typografów – Marian Misiak! Dzisiaj oficjalnie chcemy ogłosić, że zwycięzcą głosowania na nazwę dla fontu jest UNIWROCLAVICA, na którą zagłosowało ponad tysiąc obserwujących fanpage Uniwersytetu Wrocławskiego na facebooku!

Druga na podium była Leopoldina (562 głosy), trzecia Uniwersalika (350 głosów).

LINK DO GŁOSOWANIA

font uwr glosowanie na fb

Dlaczego właściwie Uniwersytet ma własny font?
Po pierwsze produkcja i rozpowszechnianie wiedzy jest dla naszej instytucji czymś absolutnie kluczowym, przywiązujemy do tego najwyższą możliwą staranność, chcemy przekazywać wiedzę czymś specjalnym – dlatego stworzyliśmy font. Poza tym chcemy być uczelnią nowoczesną, która stawia na dobre rozwiązania wizualne w komunikacji – zdaje się, że jesteśmy krok przed innymi uczelniami! Proces powstawania i już niebawem wykorzystywania nowego kroju pisma jest dla dla nas aktem celebracji powstawania wiedzy. Ponadto dedykowany krój pisma będzie wspierał i wyróżniał materiały promocyjne naszej Instytucji. Zunifikuje materiały i komunikację na zewnątrz jak i wewnątrz instytucji. Font jest też wynikiem szczególnego momentu zmian na Uniwersytecie. Wynika z potrzeby stworzenie wielokanałowego i wielopłaszczyznowego systemu komunikacji.

Cechy fontu
Cechy i konstrukcja liter dostosowane zostały do komunikacji cyfrowej. Krój posiada cechy, które wpływają pozytywnie na czytelność na monitorach. Aby podkreślić różnorodność dziedzin, udziałów i powiązać krój z Wrocławiem posiada on 10 alternatywnych, możliwych do zastosowania liter W. Liczba dziesięciu wariantów odwołuję się do ilości wydziałów na uniwersytecie (Miejskość. Uniwersytet silnie zakorzeniony w tkance miejskiej).

Już wkrótce na łamach Przeglądu Uniwersyteckiego ukaże się wywiad z twórcą kroju pisma Uniwersytetu Wrocławskiego Marianem Misiakiem! Śledźcie nasze media społecznościowe i stronę główną Uniwersytetu.

Bardzo dziękujemy wszystkim internautom, którzy wzięli udział w głosowaniu na nazwę fontu!

Dodane przez: Agata Sałamaj

11 czerwca 2021