Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Uroczysta inauguracja roku KMSI

29 października roku był dniem uroczystej inauguracji roku akademickiego Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Aby polemizować z jakąś ideą, najpierw pozwól ją sobie usłyszeć”

Uroczystość w Oratorium Marianum rozpoczął powitaniem studentów oraz gości rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Adam Jezierski. Następnie głos oddano profesorowi Christopherowi F. Laferlowi (Department of Romance Languages and Literatures, University of Salzburg, Austria), który wygłosił wykład  „Identity and Uneasiness in the Contemporary Humanities”. W ramach swojego wystąpienia profesor Laferl skupił się na bardzo aktualnym zagadnieniu, jakim jest wzrastające znaczenie tożsamości badacza w relacji do przedmiotu badania.

Wywód rozpoczął od analizy studium przypadku z Oberlin College ze stanu Ohio w USA. Studenci zarzucili tam swojej uczelni, że ta jedynie pozuje na liberalną i inkluzywną, podczas gdy problemy na kampusie wskazywały na coś innego. Profesor Laferl użył tej historii, by zademonstrować, jakie zagrożenia i problemy wpływają na współczesne debaty naukowe.

Professor Laferl skupił się na stereotypowym sformułowaniu „starych, białych mężczyzn” jako przykładzie redukcjonistycznego sposobu prowadzenia dyskusji we współczesnym środowisku akademickim. Centralne pytanie retoryczne postawione przez profesora Laferla brzmiało: czy poglądy polityczne i przywileje wpływają na wartość prowadzonych badań? Ponadto mówca podkreślił wielką wagę wolności wypowiedzi oraz tego, by dopuszczać do debat akademickich opinie niezgodne z naszymi poglądami. Profesor zaznaczał, że należy chcieć usłyszeć rzeczy, z którymi się nie zgadzamy, by później móc je obalić w akademickiej dyskusji.

Po wykładzie profesora Laferla rektor Adam Jezierski zamknął uroczystość inauguracji i – w ramach niespodzianki – zagrał dla zgromadzonych na fortepianie i zabytkowych organach znajdujących się w Oratorium Marianum.

Autorem tekstu jest Aleksander Młyński

Dodane przez: Michał Raińczuk

30 Paź 2019

ostatnia modyfikacja: 4 Lis 2019